Każdy z nas na pewno chociaż raz zastanawiał się nad otworzeniem własnej działalności gospodarczej. Jeśli lubimy porządek, a sprzątanie jest dla nas przyjemnością, możemy połączyć przyjemne z pożytecznym i otworzyć firmę sprzątającą. Jak się do tego zabrać?

Data dodania: 2017-09-29

Wyświetleń: 629

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak założyć firmę sprzątającą?

Decyzja o otworzeniu firmy sprzątającej musi być przede wszystkim przemyślana. W pierwszej kolejności powinniśmy przeprowadzić analizę konkurencji oraz wstępnie zweryfikować zapotrzebowanie na tego typu usługi. Nie ma sensu startować z działalnością, jeśli w naszym mieście istnieje duża konkurencja - możemy się tylko niepotrzebnie narazić na upadłość.

Charakterystyka firmy sprzątającej

W ramach prowadzenia firmy sprzątającej powinniśmy oferować usługi porządkowe, utrzymywanie czystości i pielęgnację terenów. Firmy sprzątające zazwyczaj są wynajmowane przez takie instytucje jak urzędy, banki, szkoły i duże firmy prywatne, jednak coraz częściej  do takich firm zgłaszają się osoby prywatne, które na co dzień nie mają czasu na sprzątanie mieszkania czy domu.

Otwierając taką firmę, nie musimy też spełnić konkretnych wymagań ani posiadać określonych kwalifikacji. Nie musimy także zdobywać specjalnych koncesji i wykwalifikowanych pracowników.

Formy prowadzenia firmy sprzątającej

Firmę sprzątającą można otworzyć w każdej formie oprócz spółki partnerskiej, ponieważ ta dotyczy tylko wolnych zawodów. Możemy zatem prowadzić firmę w formie jednoosobowej działalności, spółki cywilnej, jawnej lub z o.o..

Jak założyć firmę?

Jeśli zdecydujemy się na jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną, musimy w urzędzie miasta lub gminy złożyć wniosek CEIDG-1. Na jego podstawie otrzymuje się wpis do centralnej ewidencji działalności gospodarczej i otrzymujemy NIP I REGON.

Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na prowadzenie działalności w formie spółki jawnej lub z o.o. musimy złożyć wniosek o wpisanie do rejestru KRS.

Warto także wspomnieć, że numer PKD firmy sprzątającej to 81.21.Z - niespecjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych.

Konto firmowe

Założenie konta firmowego jest konieczne, jeśli nasze usługi będą świadczone firmom lub wartość jednorazowej transakcji będzie przekraczać 15 tys. zł. Aktualnie niemal każdy bank oferuje konto firmowe, jednak przed podpisaniem umowy warto sprawdzić opłaty za prowadzenie konta i inne usługi. Kwoty te potrafią być czasami dość wysokie, dlatego warto wcześniej zrobić rozeznanie w ofertach kont firmowych w bankach.

Odpowiedni sprzęt

Po spełnieniu wszystkich formalności czas zająć się skompletowaniem potrzebnego nam sprzętu. Na pewno będą potrzebne mopy z wiadrami, ściereczki, odkurzacze oraz profesjonalne środki czyszczące do różnych powierzchni. Jeśli nasz oferta będzie także dotyczyła dużych hal i supermarketów, warto zaopatrzyć się w profesjonalne maszyny sprzątające.

Lokal firmy sprzątającej

W przypadku firmy sprzątającej nie ma potrzeby wynajmowania osobnego lokalu, ponieważ działalność może być zarejestrowana na adres naszego zamieszkania. Tam też możemy przechowywać nasz sprzęt. Biuro nie jest koniecznością, ponieważ spotkania z klientami zazwyczaj odbywają się na terenie miejsca, które będzie przez nasz sprzątane.

Marketing firmy sprzątającej

Żeby nasi klienci mogli o nas usłyszeć, musimy przeznaczyć środki na marketing. Podstawą jest stworzenie strony internetowej oraz profilu firmowego na portalach społecznościowych. Warto także zainwestować w ulotki oraz ogłoszenia w lokalnej prasie.

Otwarcie firmy sprzątającej to dobry pomysł dla osób, które szukają pomysłu na biznes, a przy tym lubią porządek. Minimum formalności i brak konieczności wynajmowania biura to aspekty, które powinny większość z nas przekonać. Jednak nasza firma tylko wtedy osiągnie sukces, jeśli w naszej miejscowości nie ma wielu konkurencyjnych firm.

Licencja: Creative Commons