1. Materac – czyli innymi słowy źródło mnóstwa bakterii, a jest to miejsce, do którego wracamy co noc. Warto zatem odświeżyć go raz na jakiś czas. Jak to zrobić domowym sposobem? Potrzebna będzie soda oczyszczona. Oczywiście można też użyć dobrego odkurzacza, najlepiej takiego, który od razu pierze – nie każdy ma jednak taki sprzęt.
Jak wyczyścić materac? - to proste, wystarczy posypać go sodą oczyszczoną i pozostawić najlepiej na cały dzień. Sodę można wetrzeć rękami w materac dla lepszego efektu. Po kilku (lub kilkunastu) godzinach materac należy odkurzyć odkurzaczem.
Na koniec wykonujemy roztwór z wody, kilku kropel wysokoprocentowego alkoholu oraz z dodatkiem ulubionego olejku eterycznego, najlepiej takiego, który ma działanie bakteriobójcze. Wlewamy roztwór do butelki ze spryskiwaczem – spryskujemy dokładnie cały materac i czekamy aż wyschnie.
2. Proszek do prania – domowy proszek z pewnością będzie o wiele bardziej ekologiczny i ekonomiczny niż kupny. Ubrania mają bezpośredni kontakt ze skórą zatem warto unikać prania ich w chemicznych środkach.
Jak przygotować własny proszek do prania? Najpierw potrzebne będzie mydło gospodarcze (ok. 260 gram) – poniżej opiszę jak je przygotować. Do tego musimy dodać szklankę boraksu, 1,5 szklanki sody kalcynowanej 40 kropli ulubionych olejków eterycznych i ewentualnie 0,5 szklanki. Mydło trzemy na tarce, mieszamy z pozostałymi składnikami i zamykamy w szczelnym opakowaniu (na przykład w słoiku). Wystarczy łyżka takiego proszku na jedno pranie, ewentualnie można dać dwie do silniej zabrudzonych ubrań.
3. Mydło gospodarcze – takie mydło, czyli odpowiednik zwykłego szarego mydła, przez wielu uważanego za o wiele lepsze niż wiele nowszych, pachnących, ale chemicznych mydeł. Takie mydło może mieć wiele zastosowań w domu – na bazie mydła gospodarczego można zrobić proszek, płyn do mycia naczyń, mydło w płynie, żel pod prysznic i wiele innych.
Mydło gospodarcze, wykonanie: najpierw należy przygotować składniki, czyli: 1000 gram oleju roślinnego, 135 gram sody kaustycznej, 330 gram wody. Opcjonalnie można dodać 30 gram olejku cytrynowego. Przed przygotowaniem mydła należy ochronić swoje ciało poprzez ubranie z długimi rękawami, okulary i rękawiczki ochronne, by nie narażać nagiej skóry na kontakt z roztworem.
Olej podgrzewamy w kąpieli wodnej – podczas gdy olej się grzeje przygotowujemy sodę. Do naczynia wlewamy wodę, następnie wsypujemy sodę (nigdy na odwrót!). Delikatnie mieszamy, po czym ostrożnie, powoli wlewamy do ciepłego już oleju. Kiedy składniki się połączą dodatkowo miksujemy mikserem około 15 minut, by zgęstniało. Ponownie wkładamy do kąpieli wodnej i podgrzewamy je około 45 minut, mieszając co kwadrans. W tym czasie można dodać olejek eteryczny. Mydło przelewamy do foremki. Następnego dnia, kiedy już zastygnie, kroimy na mniejsze kawałki, po czym czekamy jeszcze kilka dni, by mydło pozbyło się żrących właściwości. Takie mydełko szczelnie zamykamy i możemy je przechowywać nawet rok.