Styl skandynawski jest dość zachowawczy, minimalistyczny, i dobrze wpisuje się w trend hyge. Mimo to, nie brak w nim dodatków, które decydują o ostatecznym efekcie aranżacji. Siła aranżacji tkwi w każdym małym szczególe. Jakie akcesoria minują w nordyckich wystrojach?

Data dodania: 2018-01-04

Wyświetleń: 505

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dodatki w stylu skandynawskim – szczegóły mają znaczenie!

Na początku przypomnijmy, czym dokładnie wyróżnia się tak popularny ostatnio styl skandynawski. Wnętrza urządzone zgodnie z jego zasadami są harmonijne i uporządkowane. Dominuje w nich czysta biel oraz jasne, chłodne kolory. Pojawiają się meble z naturalnego litego drewna. Ich linia jest raczej prosta, dlatego nawet wyposażenie pozornie nie do kompletu można niemal dowolnie ze sobą zestawiać. To właśnie owa prostota jest siłą stylu skandynawskiego, ponieważ czyni go niezwykle uniwersalnym i praktycznym.

Jedną z podstawowych zasad, zgodnie z którymi urządzane są wnętrza inspirowane nordyckim klimatem, jest zasada, że mieszkanie ma służyć domownikom – nie odwrotnie. Sprzęty mają być praktyczne i użyteczne, meble pakowne. Na urządzenie domu nie musimy wydawać zawrotnych kwot. Utrzymanie porządku nie powinno nas wiele kosztować. Wnętrza są tak projektowane, by łatwo było uniknąć wrażenia bałaganu, nawet jeśli w pomieszczeniu wcale nie panuje idealny ład.

Między innymi z tego właśnie powodu we wnętrzach skandynawskich ogranicza się ilość dodatków. Pomieszczenie ma być przytulne, gościnne i wystrój ma prezentować się atrakcyjnie. Ciągle najważniejsza jest jednak funkcjonalność pomieszczenia oraz łatwość utrzymania porządku. Akcesoria dopełniają całości, jednak nie przytłaczają. Są lekkie, proste, nowoczesne, często dobieramy je na zasadzie kontrastu kolorystycznego i to właśnie barwy są tu wiodącym elementem dekoracyjnym.

Pojawiają się akcesoria drewniane, a także wykonywane z innych naturalnych surowców jak skóra, len, wełna, bawełna. Chłodny nordycki wystrój z przewagą bieli ocieplić mogą miękkie poduszki, dywan pleciony z ciekawym wzorem, gruby pled czy narzuta z naturalnej tkaniny. Pojawia się też duża ilość ramek na zdjęcia – ponieważ jak powiedzieliśmy, to domownicy są tu najważniejsi, a ciepło rodzinne powinno wypełniać każdy zakamarek. W chłodnym klimacie skandynawskim dom ma być miejscem, w którym można się ogrzać, odpocząć i zrelaksować wśród najbliższych.

We wnętrzach skandynawskich zwykle nie brakuje też dyskretnych elementów folkloru. Dodatki nawiązują doń swoją stylistyką i charakterystycznym wzornictwem. Jest ono jednak umiarkowane i raczej ograniczone. Króluje prostota.

W pomieszczeniach urządzonych z przewagą bieli można zastosować dodatki w żywszych kolorach, jak granat, turkus, czerwień czy odcienie fioletu. Detale ożywią aranżację i naddadzą jej wyjątkowego charakteru. Wnętrze będzie przyjazne dla domowników oraz będzie cieszyć nowoczesnym, modnym stylem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena