Każdego młodego adepta sztuki malarskiej czeka dokonanie wielu wyborów u progu artystycznej kariery. Jeden z nich dotyczy techniki malarskiej. Najpopularniejsze to farby olejne, akrylowe, akwarele i pastele. W niniejszym artykule scharakteryzujemy dwie pierwsze techniki.

Data dodania: 2017-05-24

Wyświetleń: 2630

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Farby olejne czy akrylowe – co wybrać?

Farby olejne są wykorzystywane przez malarzy już od setek lat, są więc naprawdę dobrze poznane i wiadomo, czego można się po nich spodziewać. Ich cechą charakterystyczną jest długowieczność – do naszych czasów przetrwało przecież mnóstwo obrazów z wielu okresów w sztuce, także odległych. Akryle także są trwałe, ale są znane i stosowane zbyt krótko, by móc porównywać je z farbami olejnymi.

Jeżeli chodzi o nasycenie pigmentu, tutaj zdecydowanie przodują farby olejne, w efekcie czego obraz jest bardziej „głęboki”. Proces schnięcia nie ma wpływu na kolorystykę, jak ma to miejsce w przypadku akryli (mogą one ściemnieć). Za to farby olejne niemal zawsze z upływem czasu lekko się odbarwiają, co nie grozi akrylom. Aby zapobiec blaknięciu, obraz olejny można poddać zabiegowi werniksowania.

Farby olejne są rozpuszczalne w terpentynie bądź oleju lnianym, natomiast akryle w wodzie. Tutaj można upatrywać przewagi farb akrylowych – łatwiej z nimi pracować zwłaszcza początkującym, gdyż można błyskawicznie dokonać poprawki – wystarczy zmyć farbę wodą. Wodą można także czyścić pędzle. Obrazy olejne powinny powstawać w dobrze wentylowanych pomieszczeniach – inaczej rozpuszczalniki mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu artysty.

Z kolei farby olejne są polecane zwłaszcza do tworzenia obrazów nowoczesnych, gdzie szczególnie liczy się uzyskanie zróżnicowanych faktur i uzyskanie efektu przestrzenności dzieła. Farby te dają więcej światła, można eksperymentować z przenikaniem się kolorów i półcieniami.

Najważniejsza różnica między obydwiema technikami sprowadza się do czasu schnięcia. W przypadku farb olejnych proces ten jest bardzo długotrwały i może potrwać wiele tygodni, tym dłużej, im więcej zastosowano białego pigmentu. Jeżeli do wykonania obrazu wykorzystano akryle, w ciągu godziny płótno jest suche. To z kolei pułapka dla początkującego malarza, który starannie obmyśla kolejne ruchy pędzlem. Zbyt szybkie wyschnięcie farby może być irytujące. Natomiast krótki czas schnięcia akryli idealnie sprawdza się w malarstwie współczesnym, abstrakcyjnym i żywiołowym, gdzie dzieła powstają ad hoc.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena