Na opolskim cmentarzu w dzielnicy Półwieś znajduje się wspaniały przykład współczesnej romskiej kultury nagrobnej. Przepych, bogactwo form, kicz - to cechy, które najlepiej charakteryzują to miejsce 

Data dodania: 2010-06-18

Wyświetleń: 4490

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W jednym z sektorów, w prawdopodobnie  najwyżej położonym punkcie cmentarza stoi kilkanaście pomników różniących się od polskich przepychem, ciekawymi grawerami i zdobieniami. Większość pomników zbudowana jest z czarnego materiału, niektóre też z oriona i innych interesujących i niebanalnych kamieni. Dominuje kształt przypominający łóżko z baldachimem. Cztery kolumny przykrywają dachem właściwy nagrobek. Na tablicy napisowej znajduje się najczęściej grawer zmarłego w otoczeniu rodziny. Mężczyźni w kapeluszach, kobiety z koralami oraz dzieci stoją wokół siedzącego zmarłego. Symbole chrześcijańskie mieszają się ze zdobieniami charakterystycznymi dla świata arabskiego.

Nad wszystkimi nagrobkami króluje prawdziwe mauzoleum. Zbudowany ze szweda, podmurowany obiekt, do którego prowadzą również polerowane schody zwieńczony jest kopułą przypominającą dach meczetu, choć w tym przypadku na jej szczycie stoi chrześcijański krzyż. Wejścia do obiektu chronią zdobione drzwi, z podoczepianymi kwiatami i ozdobami. Na kilku grobowcach znajdują się też rzeźby, wśród których wyróżniają się Matka Boska opłakująca Chrystusa oraz rozpaczający anioł. Co ciekawe, na każdym z grobów stoją świeże kwiaty, w dużej ilości.

Przepych tych nagrobków związany jest z romską tradycją i kulturą. Romowie otaczają zmarłych kultem. Ich imiona służą do przysięgania i zaklinania. Na cmentarze przynoszą stoły z jedzeniem i alkoholami, śpiewają i tańczą. Cyganie wierzą w życie pozagrobowe, wierzą też, że zmarli mogą przychodzić z zaświatów, choćby z tęsknoty. By do tego nie dopuścić po śmierci rodzinę obowiązują ścisłe rytuały, jak choćby seria styp (romska stypa zwie się pomana), gdzie również należy przestrzegać określonych zasad by nie przywołać zmarłego, jak na przykład wyrzucenie resztek jedzenia z uczty, która odbywa się dziewięć dni po śmierci, które to jedzenie musi zniknąć z domu jeszcze przed zachodem słońca. Zmarłego można też wspominać jedynie na pierwszej pomanie, która musi odbyć się w okolicach cmentarza.

Więcej zdjęć w galerii:

http://maseko.pl/galeria2/category/5-romskie-nagrobki-w-opolu

Licencja: Creative Commons
0 Ocena