O farbach akrylowych słyszał prawie każdy. Są dostępne w prawie każdym sklepie artystycznym. Wiadomo, że są z powodzeniem używane do tworzenia obrazów i różnych dzieł kultury. Co jednak z gwaszem? Czy jest to staromodna technika malowania? Na pewno obrazy nią wykonane są bardzo oryginalne. 

Data dodania: 2021-07-23

Wyświetleń: 2909

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Różnica między gwaszem a farbą akrylową

Gwasz i farby akrylowe na pierwszy rzut oka niewiele się różnią. Jednak gdy zwrócimy uwagę na ich skład, sposób działania oraz zastosowanie zobaczymy, że są to dwa zupełnie różne materiały artystyczne, które nie powinny być ze sobą mylone.

Skład oraz struktura gwaszu i farby akrylowej

Pierwszą i zarazem najistotniejszą różnicą między gwaszem i farbą akrylową jest skład i struktura obu materiałów. Gwasz jest farbą rozpuszczalną w wodzie. Gwasz jest wykonywany z dodatkiem bieli, co skutkuje rozjaśnieniem farby po wyschnięciu. Natomiast farba akrylowa stworzona jest na bazie wody i poliakrylanu, dzięki czemu w miarę wysychania ciemnieje.

Ogólnie rzecz biorąc, gwasz na strukturę podobną do akwareli, natomiast farba akrylowa bardziej przypomina farby olejne.

Dużą różnicę widać również w czasie potrzebnym do wyschnięcia farby. Gwasz potrzebuje kilku godzin żeby dokładnie wyschnąć. W tym czasie jest on dość wilgotny i niestabilny, dlatego można go łatwo usunąć za pomocą wody. W przypadku farb akrylowych proces ten jest bardzo krótki i ogranicza się zwykle do 10-15 minut. Warto również pamiętać, że podczas schnięcia farby, nie jest ona podatna na zmywanie. Jednym z najbardziej popularnych gwaszy akrylowych jest Holbein Acryla Gouache.

Praca z gwaszem oraz farbą akrylową

Praca z gwaszem oraz farbą akrylową znacznie się od siebie różni. Pierwsza z różnic jest to, że gwasz jaśnieje, a akryl ciemnieje. Kolejna różnica jest bardzo zauważalna w trwałości obu farb. Gwasz jest bardzo nietrwały, łatwo go rozmyć używając wody, a pod wpływem słońca może blaknąć. W przypadku farb akrylowych jest zupełnie inaczej. Są one bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych. Promienie słonecznie nie powodują ich blaknięcia, a dokładanie kolejnej warstwy nie narusza poprzedniej.

Gwasz i akryl różnią się także pod względem intensywności kolorów. Gwasz posiada bardzo nasycone kolory i gęstą teksturę. Z jego wykorzystaniem tworzy się ostre przejścia między odcieniami. Faktura obrazu stworzonego z użyciem gwaszu jest gruba i nierówna. W przypadku farb akrylowych, kolory są jaśniejsze o jeden rząd wielkości. Struktura farb jest lżejsza i płynniejsza, a nawet można powiedzieć, że przejrzysta. Przejścia kolorystyczne stworzone z użyciem farb akrylowych są płynnie i niepozorne, a faktura obrazu bardzo gładka. Gwasz wykorzystuje się do malowania na tkaninie i papierze, natomiast farby akrylowe nie mają ograniczeń, jeśli chodzi o powierzchnię, na której mogą być używane.

Cena oraz sposób sprzedaży gwaszu i farb akrylowych

Gwasz jest stosunkowo niedrogi. Zwykle jest on sprzedawany w zestawach kolorystycznych, a sam produkt zapakowany jest w standardowe słoiczki z przykrywką.

Koszt zakupu farb akrylowych jest znacznie wyższy. Farby butelkowane są w pojemnikach o rożnej wielkości. Zwykle używane do tego są buteleczki, tubki lub słoiki. Farby akrylowe sprzedawane są zarówno w zestawach, jak i indywidualnie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena