Ładne mieszkanie to nie mały problem. Doskonale zaprojektowany wystrój mieszkania pozawala na spędzenie miłych chwil. Przyjemne dla oka, ergonomiczne jak i wiele innych 

Data dodania: 2010-12-09

Wyświetleń: 1209

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

     Wystrój mieszkania może pochłonąć wiele nakładów finansowych. Aby uniknąć nietrafionych inwestycji warto skorzystać z porady eksperta. Kluczem jest pomysł na całokształt wystroju. Charakter wnętrza składa się z wielu różnych, z pozoru nieistotnych, elementów. Ważne są nie tylko przedmioty, dodatki ale również kolory. Właściwe zastosowanie proporcji barw może korzystnie wpłynąć na optyczną zmianę proporcji wnętrza. Pamiętajmy, że nadmierne bogactwo zwykle bardziej szkodzi niż pomaga, w szczególności w małych mieszkaniach. Eksperci podkreślają, że najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest wybranie jednego koloru przewodniego.

     Wystrój mieszkania zaaranżowany przy pomocy jednej barwy jest zazwyczaj odbierany jako elegancki i wysmakowany. Aby uniknąć monotonni, należy zestawić odcienie barw w odpowiedni sposób. Najciekawsze efekty osiąga się przy połączeniu odcieni żółci, czerwieni lub oranży. Jednak ze względu na wyrazistość po pewnym czasie zestawienia te mogą wydać się zbyt krzykliwe a przebywanie w takich pomieszczeniach męczące. Barw takich jak czerń czy fiolet nie zestawia się monochromatycznie. Najbezpieczniejsze są barwy takie jak biel, beż lub jasne szarości. Są to barwy neutralne kojarzące się ze spokojem, dlatego też szybko się nie opatrzą. Atutem tych barw jest też to, że od lat stosuje się je w aranżacji wnętrz i w zasadzie nigdy nie wychodzą z mody. Aby urozmaicić aranżacje jednobarwnych wnętrz oprócz zróżnicowania nasycenia i tonacji barw, dekoratorzy stosują również zróżnicowaną fakturę.

     Na wystrój mieszkania składa się również, co raz bardziej zyskujące na znaczeniu, oświetlenie. Wpływa ono nie tylko na wygląd mieszkania ale również na samopoczucie mieszkańców.  Światło żółte sprzyja odpoczynkowi, natomiast światło białe jest najlepsze do czytania. Należy zwrócić uwagę na to, że inny rodzaj oświetlenie zostanie użyty w sypialni a inny w kuchni. Na rynku jest spory wybór oświetlenia, które może spełniać funkcje użytkowe i stanowić zarazem element dekoracji.

Licencja: Creative Commons