Ale przecież z przygotowywaniem posiłków jest podobnie – wkładamy w nie dużo serca, sprawia nam to przyjemność, więc to również w pewnym sensie odpoczynek. Jednak w jaki sposób urządzić tę część naszego domu, tak, aby czas w niej chętniej spędzali również inni domownicy, którzy być może z gotowaniem nie mają nic wspólnego?
Zacznijmy od barw, a właściwie od farb. Kuchnia jest miejscem, które, podobnie, jak łazienka, narażone jest na silne działanie wilgoci, która tworzy się w wyniku pary wodnej, pojawiającej się podczas gotowania. Właśnie z tego względu producenci farb przygotowali specjalne ich rodzaje do miejsc silnie narażonych na oddziaływanie wody w różnej postaci. Tego typu farby są zwykle bardziej odporne na działanie środków czyszczących i pozwalają ścianom oddychać. Zostawmy jednak rodzaje farb i przejdźmy do meritum, czyli kolorów. W kuchniach z reguły zaleca się stosować barwy jasne i ciepłe, które dodatkowo rozjaśnią wnętrze i sprawią, że będzie się w nich miło pracowało. Jednak, gdy nasze kuchenne królestwo jest dość duże i jasne możemy się pokusić o barwy nieco zimniejsze, jednak nie za zimne. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie łagodnym przejść barw, które są na przykład o ton jaśniejsze od siebie. Dobrze jest również zadbać o odpowiednie oświetlenie, które przyda się szczególnie podczas pochmurnych dni i wieczorami.
W przypadku mebli pole do popisu mamy tym większe, im większa jest nasza kuchnia. Jeśli jest przestronna spokojnie możemy wstawić do niej stół, przy którym cała rodzina będzie jadała posiłki, nie ma sensu na siłę upychać go, gdy ledwo mieszczą się w niej dwie osoby. Od stylu zależy, jakie meble w niej zastosujemy – jeśli będzie nowoczesny, to niech nie zdziwi nas, że projektanci proponują surowe, często ciemne meble z elementami szkła, czy z nietypowymi rozwiązaniami. Jeśli kuchnia będzie natomiast urządzona w stylu rustykalnym, to do mebli imitujących te starodawne doskonale będą pasowały wiklinowe dodatki. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku obowiązkowe będą okapy kuchenne, które wchłoną parę wodną podczas gotowania, co z pewnością przyczyni się do niwelowania prawdopodobieństwa wystąpienia wilgoci.
Zadbajmy o to, aby nasza kuchnia miała nie tylko przytulny wygląd, ale była też w pełni funkcjonalna, dzięki czemu i nam będzie się przyjemnie gotowało i domownicy chętnie będą spędzali tu dużo czasu. Pamiętajmy, że kluczową rolę w każdym pomieszczeniu odgrywają rośliny, a już na parapecie w kuchni idealnie będą wyglądały świeże zioła i nowalijki.