Malarstwo olejne to jedna z najpopularniejszych i najczęściej uprawianych technik malarskich. Mimo, iż jest to kosztowna technika, nadal jest najczęściej wybierana przez twórców, ponieważ daje największe możliwości. Malarstwo olejne jest też jedną z najprostszych technik, umożliwiającą wielokrotny retusz i poprawki. Wystarczy zapoznać się z jego podstawami.
Malować można na różnego rodzaju materiałach m.in.: desce, tekturze lub materiałach zupełnie nietypowych. Najpopularniejszym materiałem nadal pozostaje płótno. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podobrazia, ponieważ wpływa to na trwałość dzieła. Dziś można nabyć gotowe, zagruntowane podobrazia, jednak nadal wielu woli przygotowywać je samodzielnie. Równie ważny jest odpowiedni dobór płótna. Szybkie pękanie powłoki obrazu może być wynikiem nierównomiernego kurczenia się lub wydłużania, któremu ulega płótno o różnych niciach. Do pokrywania powierzchni pod malowidło służy zaprawa. Aby zabezpieczyć zaprawę przed wsiąkaniem w materiał, płótno należy pokryć klejem stolarskim. Na rynku dostępne są gotowe zaprawy odporne na czynniki zewnętrzne. Malarstwo olejne jest techniką w której używać można różnego rodzaju pędzli m.in.: z włosia miękkiego, z włosia sztywnego czy z włosia syntetycznego, ale nie tylko. Nakładać farbę olejną można również na inne sposoby m.in. za pomocą szpachelki czy prosto z tubki.
Należy pamiętać aby po ukończeniu obrazu, zostawić go do całkowitego wyschnięcia, trwa to zwykle kilka miesięcy, a następnie pokryć werniksem. Zabezpiecza to obraz przed wpływem czynników atmosferycznych, stanowi powłokę ochronną.