Ołówki można skategoryzować między innymi ze względu na twardość. W związku z tym wyróżniamy między innymi H – twarde oraz miękkie, które określa się literą B. Pośrodku skali są także ołówki HB oraz F. Kwestia twardości przyborów do szkicowania nie jest jednak jedyną, którą warto brać pod uwagę, robiąc zakupy. Sprawdź, jaki najlepiej kupić zestaw ołówków do szkicowania portretów.

Data dodania: 2022-05-26

Wyświetleń: 1350

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie ołówki będą najlepsze do rysowania portretów?

Ołówki do szkicowania portretów – jaka twardość?

Im wyższa jest cyfra przy literze H, tym bardziej ołówek jest twardy. Analogicznie im wyższa jest cyfra przy literze B, tym bardziej jest miękki. Pamiętaj o tym, że przybory z oznaczeniem H nie nadają się do odręcznego rysunku. Ich twardy grafit drapie bowiem powierzchnię papieru i działa nieco tak jak długopis. Rysując za pomocą ołówka z oznaczeniem H, trzeba być naprawdę ostrożnym. Miej świadomość również tego, że nie da się za pomocą wspomnianego przyrządu uzyskać intensywnej czerni.

Najbardziej popularne twardości to B oraz F. Nadają się one także do pisania. Z kolei ołówki z oznaczeniem B to typowe przybory do rysowania, także portretów. Tego typu produkty są doskonałe na przykład do rysunku sztalugowego oraz dużych formatów. Są one również łatwiejsze do usunięcia gumką. Mocną czerń w przypadku ołówków z oznaczeniem B jest dużo łatwiej uzyskać. Bardzo często rysownicy wykorzystują twardość 2B do tworzenia portretów. Wspomniane przybory pozwalają także planować duży rysunek i wykonywać tak zwany podrys. Z kolei ołówki 4B, 5B oraz 6B są doskonałe do cieniowania. Kompleksowy zestaw ołówków do szkicowania to taki, który składa się z całego spektrum twardości.

Zestaw ołówków – jakie są dostępne?

Ołówki pozwalają na bardzo szerokie zastosowanie. Jak wspomnieliśmy, to od twardości zależy, czy będziesz kreślił delikatne i precyzyjne linie, czy mocne i zamaszyste kreski. Przybory, które doskonale nadają się do rysowania portretów, mają wiele wariantów. Sporo zależy między innymi od tego, jakim budżetem dysponujesz. Dla przykładu przybory trójkątne pozwalają wyćwiczyć rękę. W dobrych sklepach można zaopatrzyć się w cały zestaw ołówków tego typu. Możesz kupić również profesjonalne komplety artystyczne. Takie zestawy składają się niekiedy nawet z około 200 elementów. Pamiętaj o tym, że oferta dostępna w internecie jest naprawdę bogata.

Dlaczego warto kupić zestaw ołówków do szkicowania portretów?

Jeden ołówek to stanowczo za mało. Większa liczba twardości to także większe możliwości w trakcie rysowania. Możliwe jest zatem zarówno naniesienie delikatnych kresek, jak i cieniowanie. Jeżeli planujesz zająć się rysowaniem portretów na poważnie, zapewnij zatem sobie odpowiednie warunki. Dzięki różnym twardościom ołówków możliwe będzie komfortowe szkicowanie. Zestaw przeznaczony do rysowania portretów to także doskonały pomysł na prezent. Zarówno dla dziecka, jak i dla osoby dorosłej. Nigdy bowiem nie jest za późno na rozwijanie swojego talentu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena