Zadaniem każdej osoby odpowiedzialnej za zarządzanie firmą jest szukanie sposobów i rozwiązań ograniczających koszty, upraszczających funkcjonowanie, ale też zwiększających efektywność. Zdecydowanie minęły czasy, kiedy w jednym przedsiębiorstwie istniały przeróżne oddziały i komórki odpowiadające za różne obszary działania firmy.

Data dodania: 2017-03-14

Wyświetleń: 751

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Najpopularniejsze usługi outsourcingowe dla firm

Dzisiaj stawia się na outsourcing – korzystanie z usług zewnętrznych podmiotów.

Okazuje się, że na polskim rynku outsourcing został bardzo szybko zaimplementowany – pojawiło się wiele przedsiębiorstw świadczących tego rodzaju usługi, a jednocześnie znalazł się na nie popyt. Obecnie wartość tego sektora gospodarki szacowana jest na kilkanaście miliardów złotych.

Korzystanie z outsourcingu pozwala optymalizować koszty, poprawić konkurencyjność, szybciej reagować na dynamikę rynku, rozszerzyć ofertę, podnieść jakość świadczonych usług. Zamiast rozdrabniać się na wielu aktywnościach, firma może skoncentrować się na prowadzeniu i doskonaleniu swej podstawowej działalności.

Najpopularniejszy typ usług outsourcingowych związanych jest z branżą IT. Przedsiębiorcy bardzo szybko przekonali się, że powierzenie obsługi informatycznej zewnętrznej firmie jest znacznie prostsze niż organizowanie działu IT na miejscu. Odpada konieczność ciągłego inwestowania w sprzęt i oprogramowanie, a zamiast tego można liczyć na współpracę z informatykami, którzy są na bieżąco z nowoczesnymi systemami.

Równie popularne jest korzystanie z zewnętrznych podmiotów odpowiedzialnych za sprawy kadrowo-płacowe i księgowość. W tym przypadku outsourcing ma zwykle charakter selektywny, czyli w przedsiębiorstwie pracuje jedna lub dwie osoby odpowiedzialne za bieżące sprawy, natomiast wszelkie rozliczenia dokonywane są przez zewnętrzny podmiot.

Kolejna branża, w której outsourcing wyraźnie się zaznacza, to zarządzanie środkami trwałymi i usługi serwisowe. O ileż prościej w razie usterki lub awarii zadzwonić po profesjonalistę, niż organizować etat dla osoby odpowiedzialnej za naprawy i inwestować w szkolenia i sprzęt dla niej.

Z usług outsourcingowych korzysta się też często przy organizacji eventów takich jak konferencja czy targi. Najczęściej współpracuje się z firmami cateringowymi, kwiaciarniami dostarczającymi kwiaty pod wskazany adres, wypożyczalniami zastawy stołowej, krzeseł, stołów itp., a także agencjami zatrudniającymi hostessy hostów oraz firmami transportowymi.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena