Przenośniki rolkowe są wykorzystywane do transportu towarów o spójnej budowie i równomiernej podstawie. Najczęściej są na nich transportowane palety, ale także kartony, skrzynki, czy różnego rodzaju pojemniki. Przenośniki możemy podzielić na napędzane oraz nienapędzane (grawitacyjne). Przyjrzyjmy się ich charakterystyce.

Data dodania: 2017-03-02

Wyświetleń: 705

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzaje przenośników rolkowych

Transportery rolkowe napędzane mogą być napędzane w różny sposób. Oto kilka przykładów:

  • wygniecione dwa rowki w rolce pod pasek polikordowy sprawia, że napęd jest przenoszony z rolki na rolkę,
  • w rolkach z wygniecionym jednym rowkiem napęd jest przenoszony z motoreduktora na wałek napędowy,
  • w przypadku rolek z pojedynczym kołem łańcuchowym napęd jest także przenoszony z motoreduktora, ale na łańcuch rolkowy,
  • rolki posiadające podwójne koło łańcuchowe, mają przenoszony napęd z rolki na rolkę.

Przenośniki rolkowe ciężkie napędzane, ze względu na swoją prostą budowę, są wykorzystywane do transportu palet. Bardzo istotne jest także, że przenośniki paletowe są bardzo wytrzymałe i charakteryzują się niezawodnością. Standardowo wygląda to tak, że napęd jest realizowany za pomocą jednego łańcucha. Kształt bocznych profili umożliwia przenoszenie towaru o dużym ciężarze. Istnieje także możliwość zainstalowania dodatkowych urządzeń takich jak: prowadnice, skanery czy czujniki.

Można też spotkać w magazynach przenośniki do palet ciężkie napędzane, ale w wersji niskiej. W tym przypadku także można przenosić palety ułożone wzdłuż lub w poprzek, ale transport odbywa się 80 mm nad posadzką. W ten sposób można odbierać palety wózkiem paletowym ręcznym.

Przenośniki grawitacyjne, czyli nienapędzane, to taki rodzaj przenośników rolkowych, gdzie ruch transportowanych produktów odbywa się za pomocą rąk lub siły grawitacji. W tym przypadku przenośnik może być albo odpowiednio przechylony, by ruch był samoczynny albo produkty mogą być przesuwane ręcznie. Przenośniki rolkowe ciężkie grawitacyjne mogą być wyposażone w zderzaki końcowe, rolki hamujące lub moduły odbiorcze. Zastosowanie tych urządzeń wpływa na bezpieczeństwo podczas rozładunku palet.

Opisane przenośniki mogą transportować towar o niewielkiej masie, ale także produkty o dużym ciężarze. Ich właściwości pozwalają także pracować im jako pojedyncze urządzenia lub jako systemy transportowe. Przenośniki rolkowe mogą być stosowane zarówno w magazynach, w których składowany jest towar na paletach lub np. w sortowniach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena