Czym właściwie jest zastępstwo procesowe i kiedy warto z niego skorzystać? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Data dodania: 2017-01-13

Wyświetleń: 729

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zastępstwo procesowe kilka słów o nim

Praktycznie dla każdego, kto nie jest prawnikiem, załatwianie spraw związanych z prawem bywa przerażające. Wiele przepisów jest trudnych do zrozumienia interpretacji, a jeżeli dołożymy do tego jeszcze stres i brak czasu, sytuacja naprawdę się komplikuje. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają wyjść z tego typu opresji, np. zastępstwo procesowe.

Już sama nazwa tej czynności może nam wiele powiedzieć. Jak nietrudno się domyślić, zastępstwo procesowe polega na tym, że wybrana przez nas osoba może reprezentować nas podczas procesów sądowych. Oczywiście warto wybrać taką osobę, która ma doświadczenie z prawem. Najczęściej będzie to więc prawnik lub radca prawny. Dzięki niemu zaoszczędzimy dużo nerwów oraz czas.

Żeby zlecić komuś, aby reprezentował nas przed sądem, trzeba zawrzeć z nim umowę. Na mocy tej umowy, udzielamy prawnikowi pełnomocnictwa, w zakresie reprezentowania nas przed sądem. W praktyce w chwili podpisania umowy osoba, która ma nas reprezentować, zyskuje prawo do pełnienia za nas wszystkich niezbędnych czynności procesowych oraz czynności, które związane są z zabezpieczeniem i egzekucją. Do pełnomocnictwa można włączać również dodatkowe uprawnienia takie jak zawieranie ugody czy też zrzeczenie się roszczenia.

Zanim zawrzemy pełnomocnictwo procesowe, powinniśmy wiedzieć, że prawo pozwala nam na szczegółowe określenie jego zakresu. Możemy więc dokładnie określić, do jakich czynności upoważniamy naszego adwokata i jaki cel powinien on osiągnąć. Warto to zrobić w przemyślany sposób, żeby później nie wniknęły dla nas inne poważne konsekwencje. Jeżeli nie damy naszemu zastępcy odpowiednich uprawnień, może zdarzyć się, że nie będzie on w stanie reprezentować nas, tak skutecznie jakbyśmy tego oczekiwali. Warto więc przed podjęciem tego typu działań, najpierw skonsultować się z prawnikiem i zasięgnąć jego porady.

Wzory tego typu umów, możemy znaleźć w internecie, jednak lepszym pomysłem jest oczywiście udanie się do prawnika. Każdy bowiem będzie dysponował tego typu umową. Można wtedy dopytać o nurtujące nas kwestie oraz ustalić szczegóły czasu jej trwania i wynagrodzenia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena