Obrona konieczna możne być zastosowana w naprawdę wielu przypadkach. Szczególnym jej przypadkiem jest obrona osobista, czyli ochrona siebie i tylko siebie. Tak naprawdę jednak to pojęcie jest bardzo wąskie i należy korzystać raczej z pojęcia „obrony koniecznej”.

Data dodania: 2014-10-08

Wyświetleń: 1687

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co można chronić?

Korzystając z różnych środków obrony, można chronić swoje zdrowie i życie, godność, mienie, bezpieczeństwo innych osób i ich własności. Prawo mówi, że obronę konieczną stosuje się przy ataku na jakiekolwiek dobro prawnie chronione. Dla różnych przypadków uznaje się za właściwe stosowanie odmiennych środków obrony. Jeden z bardzo nielicznych wyroków, w których sąd uznał za winnego i ukarał osobę broniąca się, to przypadek mężczyzny, który zastrzelił złodzieja auta samochodowego. Zgodnie z konwencją praw człowieka zabić drugą osobę można tylko w przypadku ochrony życia, ale nigdy mienia. Ze względu na ten i wiele innych zniekształconych przez media przypadków, warto zainwestować w gaz – środek zasadniczo nieszkodliwy, ale bardzo skuteczny, niepodlegający ograniczeniom takim jak broń palna czy niebezpieczne narzędzia.

Ochrona czci i godności

Godność jest przyrodzona każdemu i jeśli ktokolwiek ją atakuje, masz prawo się bronić. Oczywiście w tym przypadku należy rozważnie dobierać środki obrony koniecznej, ponieważ godność i dobre imię są czymś, co łatwo urazić, trudno odzyskać, a jeszcze trudniej obiektywnie ocenić.

Ochrona zdrowia i życia

Zdrowie i życie chroni się dlatego, że są bezcenne. Zastosowanie obrony koniecznej po to, aby bronić zdrowie lub życia swojego i innych jest najwyższą formą zaangażowania. Jednocześnie relatywnie łatwo ocenić, kiedy dochodzi to bezpośredniego ich zagrożenia, ponieważ prawie zawsze sytuacja taka wiąże się z fizyczną agresją, co niejako automatycznie przyznaje atakowanemu prawo do obrony z użyciem wszelkich środków, jakie są niezbędne i dostępne. Warto przy tym wspomnieć, że obrona konieczna dotyczy także przypadków, w których większość ludzi dostaje znieczulicy – kiedy zagrożone jest zdrowie i życie kogoś innego.

Ochrona mienia

Mienie, i to nie tylko takie o obiektywnie dużej wartości, na przykład nieruchomości lub nowy samochód, ale także osobiste dokumenty, a nawet pamiątki rodzinne czy drobnostki właśnie zakupione w sklepie, są traktowane przez prawo tak samo. Oznacza to, że prawdo do ochrony mienia jest tak samo wyrażone w przypadku nowej willi nad jeziorem i ulubionego kubka na kawę. W obu przypadkach, jeśli ktoś bezprawnie zabiera lub niszczy mienie, masz prawo działać. Oczywiście w tym przypadku również należy dostosować siłę i czas odpowiedzi do czasu trwania i wielkości zagrożenia.

Zakres w kilku zdaniach

Co możesz zrobić, aby ochronić siebie, swoich bliskich i mienie? Odpowiedź jest tylko jedna – niemal wszystko. Gdyby pominąć skrajne przypadki, takie jak zabójstwo złodzieja radia, możesz używać dowolnych środków. Dotyczy to także ochrony czci i godności, choć wtedy prawo nie przyznaje broniącemu się uprawnień funkcjonariusza publicznego. Oczywiście nie warto ryzykować dokonania tak zwanego ekscesu, czyli przekroczenia granic obrony koniecznej, stąd właśnie propozycja użycia gazu obronnego kupionego na hotspray.pl – skutecznego, ale niepowodującego trwałego uszczerbku na zdrowiu u napastnika, co warto mieć na uwadze choćby ze względu na późniejszą konieczność złożenia zeznań i prawdopodobnie również odparcia oskarżenia prokuratorskiego, co w przypadku użycia gazu będzie w zasadzi formalnością, ponieważ jest to odpowiedź niemal zawsze współmierna do zagrożenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena