Władza rodzicielska
W sytuacji, gdy wyrok zaprzeczenia ojcostwa uprawomocni się, ustaje władza rodzicielska. W tym przypadku mąż matki przestaje od tej chwili mieć prawo podejmowania działań zarówno faktycznych, jak i prawnych wobec osoby lub majątku dziecka, jakie wchodzą w zakres władzy rodzicielskiej. Należy jednak pamiętać, że nie powoduje to nieważności działań podjętych przez męża matki w imieniu dziecka przed uprawomocnieniem się wyroku.
Dziedziczenie
Wyrok zaprzeczający ojcostwu danego mężczyzny ma skutek wsteczny, to znaczy, że mężczyzna ten nie może być uważany za ojca dziecka od momentu jego narodzin, ponieważ zgodnie z prawem ojcem dziecka może być tylko jeden mężczyzna. W przypadku dziedziczenia ma to również skutek wsteczny, jeśli chodzi o kwestie dziedziczenia dziecka z ustawy po mężu matki oraz po jego krewnych, zmarłych przed zaprzeczeniem ojcostwa.
Alimenty
W sytuacji, gdy sąd orzeknie wyrok o zaprzeczeniu ojcostwa względem mężczyzny, który został obciążony obowiązkiem płacenia świadczeń alimentacyjnych, będzie miał on prawo żądać ustalenia, że jego obowiązek alimentacyjny ustał. Prawomocne zaprzeczenie ojcostwa nie wywiera wpływu na wyrok nakazujący obowiązek alimentacyjny w okresie, gdy obowiązywało domniemanie ojcostwa względem dziecka, jak również nie ma wpływu na uznanie nieważności umowy zawartej między stronami, określającej świadczenia alimentacyjne.
Aby przestał istnieć obowiązek alimentacyjny, mężczyzna ten jest zmuszony udać się do sądu w celu wystąpienia z powództwem. Jednak należy pamiętać, że nie należy mu się roszczenie o zwrot zapłaconych świadczeń przed prawomocnym zaprzeczeniem ojcostwa.