Psychoterapeuci to osoby, które czyją powołanie do tego, by pomagać innym. Droga do wykonywania tego zawodu nie jest jednak prosta. Jak zostać psychoterapeutą? Postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Data dodania: 2016-11-10

Wyświetleń: 768

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zostać psychoterapeutą

Żeby zostać psychoterapeutą, najlepiej skończyć studia psychologiczne lub psychiatryczne. Jednak bardzo wielu psychoterapeutów, kończy również inne kierunki takie jak pedagogika, filozofia itp. Nie jest to jednak warunek wystarczający. Po ukończonych studiach czekają nas jeszcze różnego rodzaju szkolenia psychologiczne i terapeutyczne. Dopiero po ich odbyciu będziemy mogli uzyskać wszelkie uprawnienia do prowadzenia psychoterapii.

Na początku swojej drogi, przyszły psychoterapeuta musi wybrać nurt, w którym chce się specjalizować. Później pozostaje mu tylko odbyć cykl szkoleń oraz praktyk. Do głównych nurtów psychoterapii zaliczamy:

  • nurt psychoanalityczny
  • nurt poznawczo-behawioralny
  • nurt systemowy
  • nurt humanistyczno-egzystencjonalny

Psychoterapeuci oprócz tego, że działają w określonym nurcie, często specjalizują się też w danym temacie. Głównymi problemami w rozwiązywaniu, których mogą specjalizować się psychoterapeuci to:

  • uzależnienia
  • problemy rodzinne
  • przemoc
  • zaburzenia odżywiania

Rzadko kiedy psychoterapeuta jest specjalistą od rozwiązywania wszystkich tych problemów.

Oprócz zdobycia odpowiedniej wiedzy teoretycznej zdobytej na studiach i szkoleniach psychologicznych przyszli psychoterapeuci, muszą odbyć również praktykę. Każdy z nich musi znaleźć specjalny ośrodek, w którym odbędzie praktyki i staż po to, by zobaczyć, jak wygląda praca z drugim człowiekiem.

W tego typu placówkach młodzi psychoterapeuci stawiają również pierwsze kroki pod okiem bardziej doświadczonych kolegów. Istotne znaczenie w tym procesie ma również superwizja.

Zawód psychoterapeuty nie należy więc od zawodów łatwych. Żeby uzyskać odpowiednie uprawnienia, trzeba poświęcić wiele lat na naukę i szkolenie się. Później kolejne lata zajmuje nam praktyka po to, żeby jak najlepiej pomagać innym ludziom.

Każdy, kto chce zostać psychoterapeutą, powinien najpierw dobrze przemyśleć to, czy jest gotowy na lata nauki i ciągłe kształcenie. Wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami oraz ponoszeniem kosztów na przykład za szkolenia psychologiczne. Jedno jest pewne, w tego typu zawodzie, bardzo mało jest osób, które nie czują powołania.

Licencja: Copyright - zastrzeżona