Gitara to piękny instrument, jednak nauka gry na gitarze to długotrwały proces, a aby osiągnąć zadowalające efekty, trzeba regularnie grać i wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia. Dlatego, jeśli chcemy profesjonalnie podejść do nauki gry na gitarze, to powinniśmy zapisać się na odpowiedni kurs. Na szczęście w dzisiejszych czasach można już uczestniczyć w zajęciach online, w których trakcie nauczymy się wszelkich tajników gry na gitarze. Zatem, czy warto zdecydować się na lekcje gitary online?

Data dodania: 2022-05-08

Wyświetleń: 352

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Nauka gry na gitarze online - czy warto?

Kiedy warto zapisać się na naukę gry na gitarze online?

Gdy pragniemy nauczyć się gry na gitarze klasycznej, elektrycznej, basowej lub akustycznej, to zwykle szukamy szkoły muzycznej zlokalizowanej blisko naszego miejsca zamieszkania. Czasem może się jednak okazać, że w okolicy nie ma takiej szkoły, a dojazdy do najbliższej placówki zajmą nam zdecydowanie za dużo czasu. Wówczas warto rozważyć zapisanie się na zajęcia z gitary online. Tym bardziej że lekcje gitary online są praktyczne i posiadają wiele zalet. Przede wszystkim można na nie uczęszczać, gdy jesteśmy przeziębieni lub mamy bardzo napięty grafik w pracy, czy też na uczelni. Poza tym taki tryb zajęć może być odpowiedni dla osób, które są zdyscyplinowane i same potrafią się zmotywować do regularnych ćwiczeń. Dodatkowo dużym autem zajęć online jest możliwość elastycznego ustalenia godzin lekcji oraz ich swobodnego przekładania w razie pojawienia się niespodziewanych perturbacji.

Jak wygląda typowa lekcja gry na gitarze online?

W trakcie kursu online plan zajęć jest zawsze uzależniony od indywidualnej sytuacji ucznia. Lekcje dla dorosłych są dłuższe i trwają 55 minut, natomiast lekcje dla dzieci mieszczą się w przedziale czasowym od 30 do 40 minut. Instruktor każdorazowo dostosowuje poziom i treść zajęć do umiejętności ucznia, a lekcje gitary online zwykle obejmują takie obszary jak:

 • poznanie podstawowych akordów
 • nauka czytania nut i tabulatur
 • nauka zapisywania nut i tabulatur
 • poznanie wszystkich skal 
 • nauka budowania solówek
 • nauka budowania prostych melodii i improwizacji

Wobec czego nauka gry na gitarze online obejmuje nie tylko ćwiczenia z zakresu odtwarzania utworów ulubionych zespołów, ale także naukę kreowania własnych kompozycji. Co ważne w trakcie wspomnianego kursu instruktor kładzie również duży nacisk na zagadnienia związane z teorią muzyki, harmonią jazzową oraz ćwiczeniami rozwijającymi słuch muzyczny. W efekcie uczeń otrzymuje kompleksową dawkę wiedzy, dzięki której nie tylko nauczy się grać na gitarze, ale również pozna podstawowe zasady działania tego instrumentu oraz sposoby na stworzenie własnej unikalnej muzyki.

Dlaczego warto umieć grać na gitarze?

Gitara to bardzo popularny instrument muzyczny stosowany z powodzeniem w muzyce rozrywkowej od wielu lat. Wynika to z faktu, że gitara jest niezwykle wszechstronnym instrumentem, za pomocą którego można zagrać niemal każdy rodzaj muzyki oraz odtworzyć wiele znanych i lubianych linii melodycznych. Jest to również instrument, który wystarczy opanować w podstawowym stopniu, aby móc zagrać liczne kompozycje za pomocą zaledwie kilku prostych akordów. Ponadto gitara to instrument, na którym można grać używając do tego celu piórka lub palców oraz technik takich jak:

 • staccato
 • legato
 • spiccato
 • portato
 • arpeggio
 • sweeping
 • tapping

Każda z powyższych technik wiąże się z odmiennymi ćwiczeniami, a dźwięki uzyskane w ten sposób pozwalają na tworzenie niesamowitych aranżacji. Dzięki czemu gra na gitarze daje muzykom nieograniczone możliwości wyrażania siebie za pomocą muzyki. 

Jak zacząć naukę gry na gitarze online?

Jeśli podjęliśmy już decyzję, że chcemy nauczyć się grać na gitarze, to pierwszym krokiem powinien być zakup odpowiedniego sprzętu oraz akcesoriów. Do nauki przyda nam się na przykład elektroniczny stroik do gitary i metronom do wystukiwania rytmu. Poza tym dla naszej wygody możemy zaopatrzyć się również w stojak, na którym postawimy nuty, a także w regulowane krzesło i podnóżek do gry na gitarze. Mając już wszystkie potrzebne przedmioty, możemy zapisać się telefonicznie lub mailowo na lekcję gitary online. Nasz instruktor dokładnie poinstruuje nas jakie książki do nauki powinniśmy kupić przed zajęciami oraz zaproponuje nam również własnoręcznie przygotowane pomoce dydaktyczne.

Podsumowując, nauka gry na gitarze online stanowi ciekawą i wygodną alternatywę dla tradycyjnych zajęć w szkole muzycznej. Dlatego, jeśli odpowiada nam zdalna forma komunikacji z instruktorem, to naprawdę powinniśmy rozważyć zapisanie się na lekcje gitary online, by nauczyć się gry na tym pięknym i fascynującym instrumencie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena