Europejski Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (E-PRTR) wprowadza na szczeblu Unii Europejskiej Protokół PRTR EKG ONZ podpisany przez Wspólnotę Europejską i 23 państwa członkowskie w maju 2003 r. w Kijowie i będący protokołem do konwencji z Aarhus . Rejestr E-PRTR zastępuje Europejski Rejestr Emisji Zanieczyszczeń (EPER ), w ramach którego dane zgłaszano w latach 2001 i 2004.
Rozporządzenie E-PRTR ma na celu poprawę publicznego dostępu do informacji dotyczących środowiska poprzez ustanowienie spójnego i zintegrowanego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, przyczyniając się tym samym ostatecznie do zapobiegania zanieczyszczeniom środowiska i ich ograniczenia oraz zapewniając potrzebne informacje decydentom, a także ułatwiając udział społeczeństwa w podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska.
Rozporządzenie ustanawia na poziomie Wspólnoty zintegrowany rejestr uwalniania i transferu zanieczyszczeń w postaci publicznie dostępnej elektronicznej bazy danych i określa zasady jego funkcjonowania w celu wdrożenia Protokołu EKG ONZ w sprawie rejestrów uwalniania i transferu zanieczyszczeń i ułatwienia udziału społeczeństwa w procesie podejmowania decyzji dotyczących środowiska, jak również przyczyniania się do zapobiegania zanieczyszczaniu środowiska i zmniejszania tego zanieczyszczenia.
Rozporządzenie E-PRTR zawiera szczegółowe informacje dotyczące uwolnień zanieczyszczeń do powietrza, wody i gleby oraz transferów odpadów i zanieczyszczeń zawartych w ściekach poza miejsce powstania. Dane takie muszą być muszą być zgłaszane przez operatorów zakładów prowadzących określone rodzaje działalności. Ponadto E-PRTR zawiera dane dotyczące uwolnień ze źródeł rozproszonych, np. ruchu drogowego, ogrzewaina gospodarstw domowych, o ile takie dane są dostępne.
Zgodnie z rozporządzeniem E-PRTR, Komisja publikuje europejski PRTR. Będzie on zamieszczony w witrynie E-PRTR:
Dane będą przedstawiane w postaci zagregowanej i niezagregowanej, aby umożliwić wyszukiwanie uwolnień i transferów według:
§ zakładu, w tym w stosownych przypadkach spółki-matki zakładu, oraz jego położenia geograficznego, w tym zlewni;
§ działalności;
§ zaistnienia na poziomie państwa członkowskiego lub Wspólnoty;
§ odpowiednio, rodzaju zanieczyszczenia lub odpadu;
§ każdego elementu środowiska naturalnego (powietrze, woda, gleba), do którego zanieczyszczenie jest uwalniane;
§ odpowiednio, transferu odpadów poza miejsce ich powstania oraz miejsce ich przeznaczenia;
§ transferu zanieczyszczeń zawartych w ściekach poza miejsce powstania;
§ źródeł rozproszonych;
§ właściciela lub operatora zakładu.
Dostępne będą informacje z co najmniej 10 ostatnich lat sprawozdawczych. Strona europejskiego PRTR będzie zawierać odsyłacze do innych źródeł informacji.