Młyny wentylatorowe stosuje się do mielenia węgla kamiennego oraz brunatnego.

Data dodania: 2007-11-13

Wyświetleń: 7186

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego o młynach? Spotkałem się niedawno z tym zagadnieniem i sam nie wiedziałem co to takiego młyn wentylatorowy.
Młyny wentylatorowe stosuje się do mielenia węgla kamiennego oraz brunatnego. Młyny wyposażone są w uproszczone separatory wytrącające grube ziarna na zasadzie zmiany kierunku strumienia. Przemiał uzyskiwany wynosi dla węgli kamiennych R88 = 25—35°/o, zaś dla węgli brunatnych R88 = 30—60°/o. Dyspozycyjność młynów jest dość wysoka, aczkolwiek są one bardzo czułe na zużycie elementów mielących (tzn. łopatek bijakowych wirnika i wykładzin obwodowych komory mielenia) co prowadzi do znacznego zmniejszenia, przy końcu okresu międzyremontowego, wentylacji i wydajności maksymalnej. Omawiane młyny posiadają bardzo dobre właściwości suszarnicze, mogą być stosowane do przemiału paliw wilgotnych i charakteryzują się ponadto prostotą wykonania. Indywidualna instalacja młynowa bezpośredniego spalania wyposażona w młyny wentylatorowe składa się z minimalnej ilości elementów, co zapewnia, najniższe koszta inwestycyjne.

Kryza normalna stosowana jest przy pomiarach natężeń przepływu płynów jednorodnych w przewodach poziomych, pochyłych i pionowych.
Kryza normalna powoduje dużą stratę ciśnienia w przepływie. Jest łatwa do wykonania. Nadaje się do stosowania w przypadkach, gdy występują udary termiczne.
Kryza segmentowa stosowana jest do pomiaru natężeń przepływu wilgotnych gazów i cieczy z zanieczyszczeniami mechanicznymi (otwór na dole) oraz do pomiaru cieczy z rozpuszczonymi gazami {otwór u góry).
Do obliczenia natężenia przepływu z zastosowaniem kryzy segmentowej stosuje się te same wzory co dla kryz normalnych, jednak należy znać wartość współczynnika przepływu zależną od wysokości odcinka koła otworu zwężki i wartości modułu.
Kryzy segmentowe mogą być wykonywane z otworem o zmiennej powierzchni (np. zasuwa). Dokładność pomiaru zależy od ostrości krawędzi. Stosowane są one w przewodach poziomych lub pochyłych.
Dysza ISA (dysza normalna) w porównaniu z kryzą normalną, jest mniej wrażliwa na zanieczyszczenia, nie wytrzymuje udarów termicznych. Stosowana do pomiaru natężenia przepływu gazów, pary i cieczy w przewodach poziomych, pochyłych i pionowych.
Dysza Venturiego i klasyczna zwężka Venturiego powodują małą stratę ciśnienia w przepływie.
Do pomiarów natężeń przepływu o małych wartościach liczby Reynoldsa (ciecze lepkie, mała prędkość przepływu) stosuje się kryzy podwójne, kryzy z podwójnie ściętą krawędzią wlotową i dysze ćwierć-kołowe.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena