Segway – elektryczny, ekonomiczny i ekologiczny pojazd osobisty. Doskonale sprawdza się podczas indywidualnych wycieczek, jak i w pracy między innymi w służbach ochrony. Jego głównymi zaletami są intuicyjność i łatwość w obsłudze.

Data dodania: 2011-11-28

Wyświetleń: 1970

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co to jest Segway?

Segway to nowoczesny, przyjazny dla środowiska pojazd osobisty, napędzany za pomocą dwóch umieszczonych w kołach silników elektrycznych. Zasilane są one wysokiej jakości akumulatorami litowo-jonowymi znajdującymi się pod platformą pojazdu, które ładowane są z gniazdka 230V. Już piętnastominutowe ładowanie baterii jest wystarczające, by przejechać półtora kilometra. Natomiast załadowanie ich do maksymalnej wartości zajmuje około sześciu godzin i umożliwia pokonanie trzydziestu ośmiu kilometrów

 Od 2002 roku, kiedy to Segway został po raz pierwszy publicznie zaprezentowany, jest on stale rozwijany i unowocześniany, dzięki czemu jest w stanie sprostać wymaganiom coraz to bardziej wymagającym odbiorcom.  

 Jak kierować Segwayem?

Prowadzenie Segwaya to czynność nader intuicyjna. Wystarczy, by kierowca wykonał ruch ciała w odpowiednią stronę (w przód lub w tył), co automatycznie powoduje zachwianie ogólnego stanu równowagi. Zamontowany w pojeździe komputer, poprzez dążenie do jej przywrócenia, przesuwa pojazd tak, żeby zapobiec jego wywróceniu. Skutkiem tego działania jest wprowadzenie Segwaya w ruch. Jazdę ułatwiają też zamontowane w pojeździe żyroskopy, czyli urządzenia służące do pomiaru i utrzymania położenia kątowego.

Dzięki komputerowi pokładowemu i żyroskopom Segway jest niezwykle  zwrotny – aby skręcić w pożądaną przez nas stronę wystarczy wykonać lekki ruch drążkiem w prawo lub w lewo.

 Dodatkowo jego niewielki rozmiar (wymiary platformy: 48x63,5 cm, wysokość platformy: 20 cm) pozwala na łatwe poruszanie się wśród pieszych i innych pojazdów, przejechanie przez standardowe drzwi czy wjazd do windy.

 Inne zalety Segwaya

Segway to przede wszystkim ekologia. W odróżnieniu od silników zamontowanych w innych pojazdach, silnik Segwaya nie emituje do otoczenia szkodliwych substancji, na czym niewątpliwie zyskuje nasze środowisko.

Kolejnym jego plusem jest ekonomiczność. Średni roczny koszt utrzymania pojazdu (wraz z kosztem elektryczności) to około 300$. Natomiast bezszczotkowe silniki Segwaya, hermetycznie zamknięte i niewymagające żadnych przeglądów i wymiany oleju, prowadzą do tego, że jego konserwacja jest niezwykle łatwa i polega jedynie na ładowaniu baterii i kontroli ciśnienia w oponach.

Ostatnią zaletą, której nie można tu nie wymienić, jest bardzo szeroka możliwość wykorzystania Segwaya. Równie dobrze sprawdza się on w trakcie osobistych wycieczek po mieście czy parku, jak i podczas pracy ochroniarzy czy pracowników innych służb, w których ważny jest szybki dojazd w wyznaczone miejsce.

 Podsumowując: dzięki Segwayowi oszczędzasz swój czas nie stojąc w korkach, nie wydajesz pieniędzy na paliwo, a przy tym świetnie się bawisz podczas banalnie prostej i intuicyjnej jazdy. Nie zwlekaj więc już dłużej: wypróbuj Segweya już dziś!

Licencja: Creative Commons
3 Ocena