Matura z matematyki w 2010 roku może zebrać ogromne żniwo wśród uczniów szkół średnich. Zasób wiedzy zdobywanej podczas godzin lekcyjnych może nie wystarczyć do pozytywnego zdania egzaminu dojrzałości z tego przedmiotu.

Data dodania: 2009-08-08

Wyświetleń: 2679

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obowiązkowa matura z matematyki budzi wiele kontrowersji. Już w 2010 roku zmierzą się z tym wyzwaniem setki młodych ludzi.

Czy aby pomysł z obowiązkową maturą z matematyki był trafny? Wielu profesorów wyższych uczelni uważa, iż matematyka w liceach jest na niskim poziomie. Czy sam fakt, iż matematyka będzie przedmiotem obowiązkowym na maturze zmieni przygotowanie uczniów w liceum? Wielu licealistów, których do tej pory decydowało się na maturę z matematyki pobiera korepetycje z owego przedmiotu u innych nauczycieli, bądź studentów. To dość jednoznacznie pokazuje nam, że przygotowanie do matury jest zbyt słabe w szkołach średnich.

W Polsce edukacja w publicznych szkołach jest bezpłatna, lecz odpowiedzmy sobie na pytanie, czy jest wystarczająca, aby zdać dobrze maturę na poziomie podstawowym lub rozszerzonym? Niestety wielu szkołach nie jest. Wiele młodych ludzi uczęszcza na korepetycje na kursy przygotowawcze, gdzie pozyskuje wiedzę, którą powinni otrzymać w szkole. Wielu maturzystów wybiera się na kierunki humanistyczne, na wydziały sportowe, więc jaki jest sens, aby te osoby obowiązkowo musiały zdawać na maturze matematykę? Na uczelniach humanistycznych brane są pod uwagę takie przedmioty jak: historia, język polski czy wiedza o społeczeństwie; młody człowiek, który planuje dalszą edukację na owej uczelni przedmioty brane pod uwagę przy rekrutacji musi zdawać na maturze jako przedmioty dodatkowe, czyli już na poziomie rozszerzonym. W większości szkół materiał podstawowy jest okrawany przez nauczycieli, gdyż nie ma na tyle godzin z danego przedmiotu, by wyłożyć wszystko, natomiast na maturze wymagany jest cały zakres materiału. Maturzyści chcący dostać się na elitarne uczelnie muszą dobrze zdać maturę (nawet z matematyki!), dlatego szukają dodatkowej wiedzy na tzw. „własną rękę”. Już w sierpniu zaczynają szukać dobrych kursów przygotowawczych do matury prowadzonych przez wykwalifikowanych nauczycieli.
Czy Ty czytając ten artykuł zastanowiłeś/aś się nad swoją maturą? Musisz pomóc sobie sam, a nie czekać na cud. Powodzenia!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena