Porady dla osób rozpoczynających naukę angielskiego w internecie. Zobacz co powinien zawierać dobry serwis internetowy, aby nauka języka w nim była efektywna i motywowała do pracy.

Data dodania: 2007-01-08

Wyświetleń: 12537

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

W ostatnich latach możemy zauważyć ogromne zainteresowaniem nauką języka angielskiego. I nie ma się co dziwić. Żyjemy w czasach, w których trudno jest znaleźć dobrą pracę bez dobrej znajomości choćby jednego języka obcego. Angielski stał się językiem biznesu. Wielu młodych ludzi decyduje się ponadto na pracę za granicą, gdzie znajomość angielskiego jest podstawą komunikacji. Gwałtownie powstające szkoły językowe prześcigają się w swoich ofertach, prezentując coraz to nowsze metody nauczania.

Niestety ceny kursów ciągle pozostają na niezbyt niskim poziomie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Czasem nie pozostaje nic innego, jak uczyć się samemu. Tu jednak zapał do nauki stygnie zwykle po miesiącu. Brakuje samozaparcia, motywacji i odpowiedniego podejścia do tematu. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób poszukuje lekarstwa w internecie.

„Szybka nauka angielskiego przez internet” to bardzo częste hasło podawane przez internautów w polskich wyszukiwarkach. Dlaczego decydujemy się na naukę w internecie? Odpowiedź jest oczywista. Nauka tu jest znacznie tańsza. Ponadto uczyć się możemy w każdym miejscu z dostępem do netu. Lekcje z takiego kursu możemy odrabiać w domu, w szkole, w pracy, w kawiarence internetowej i co najważniejsze, mamy do nich dostęp przez 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.

Co powinien zawierać dobry serwis oferujący szybką naukę angielskiego?

Przede wszystkim musi posiadać odpowiednio dużą bazę słownictwa z większością niezbędnych zwrotów i wyrażeń. Kurs nauki słówek powinien być podzielony na poszczególne poziomy trudności, począwszy od lekcji z najbardziej popularnym słownictwem a skończywszy na bardziej zaawansowanych wyrażeniach.

Podczas nauki konieczna jest prawidłowa wymowa lektora. Dobrze, jeśli dodatkowo wyświetlany jest zapis fonetyczny, czyli tzw. transkrypcja. To bardzo przydatna opcja dla osób początkujących, które często mają problemy z odczytem słówek np. ze słownika.

Efektywność nauki w danym serwisie w dużej mierze zależy od zastosowanego algorytmu powtórek. Oczywistym faktem jest, że do trwałego zapamiętania nowego wyrażenia konieczne jest jego kilkakrotne powtarzanie w odpowiednich odstępach czasu. W celu optymalizacji systemu zapamiętywania w algorytmach często uwzględniane są najnowsze badania nad pracą ludzkiego mózgu. Dobry algorytm pozwala na „dopasowanie” się do danego ucznia. Sam ustala liczbę i częstość powtórek na podstawie szczegółowej analizy dotychczasowych wyników. Tak osobiste podejście do osoby uczącej się sprawia, że jej efekty w nauce są naprawdę fascynujące.

System koniecznie musi motywować ucznia do pracy. Aby zapewnić systematyczność nauki niezbędne jest ciągłe przypominanie mu o koniecznych powtórkach i informowanie o postępach. W tym celu uczeń powinien również otrzymywać lekcje na swoją skrzynkę e-mail. Nie można też zapominać o innych sposobach motywacji, jakimi mogą być np. rankingi najlepszych uczestników kursu.

Nauka w serwisie nie może oczywiście sprowadzać się tylko do jednego rodzaju ćwiczeń. Każdy uczeń powinien mieć możliwość wyboru spośród wielu dostępnych form nauki. Niezbędne jest tłumaczenie wyrażeń w obu kierunkach, nauka wymowy, dyktanda utrwalające do perfekcji angielską pisownię oraz ćwiczenia ze słuchu. Mile widziane są też wszelkiego rodzaju ćwiczenia kojarzeniowe, łamigłówki oraz gry językowe (np. popularny „wisielec”). Wszystko to sprawia, że nauka czasem wciąga bardziej, niż dobra gra komputerowa.

W serwisie nie powinno również zabraknąć możliwości tworzenia własnych zestawów do nauki i dołączania ich do głównego systemu powtórek.

Bardzo przydają się funkcje drukowania słówek z każdej lekcji. Należy tutaj wspomnieć o niezwykle przydatnej opcji wydruku tzw. fiszek, czyli małych karteczek, na których z jednej strony widnieje słówko angielskie a po drugiej stronie jego polski odpowiednik. Ta metoda nauki jest znana od dawna i również przynosi dobre efekty, a jej główną zaletą jest to, że można z niej korzystać bez komputera.

Na koniec jeszcze jedna rzecz wpływająca na efektywność nauki, z której niewiele osób zdaje sobie sprawę. Jest to kolorystyka serwisu i jego tzw. interface. Istnieje w sieci wiele "kolorowych" serwisów, które niepotrzebnie podczas nauki rozpraszają uwagę ucznia. Dobrze dobrana kolorystyka powinna sprzyjać skupieniu się na wykonywanym ćwiczeniu. Do tego celu najlepiej nadają się kolory o odpowiednich odcieniach szarości. Drugi z kolorów, który doskonale pobudza nasz umysł do nauki to kolor granatowy.

Myślę, że te informacje chociaż częściowo pomogą podjąć odpowiednią decyzję osobom, które planują niebawem rozpocząć naukę języka obcego przez internet.
Licencja: Creative Commons
1 Ocena