Zakup jednej rzeczy w niezbyt dużym sklepie, gdzie akurat nie ma kolejki, może trwać zaledwie kilkanaście sekund, no, może pół minuty. Nie wierzysz? Przekonaj się o tym przy najbliższej okazji. Wejście do marketu czy osiedlowego sklepiku, wzięcie towaru do półki, podejście do kasy i finalizacja transakcji powinno zająć właśnie tyle czasu. Jak to możliwe?

Data dodania: 2016-09-01

Wyświetleń: 928

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co zawdzięczamy kodom kreskowym?

Między innymi dzięki kodom kreskowym, które niesłychanie upraszczają mechanizm dokonywania zakupów. Pomyśl – przecież znacznie dłużej trwa wybieranie towarów, potem marsz do kasy, wyciąganie rzeczy z koszyka, potem płacenie i pakowanie zakupów. Sam proces skanowania przebiega niezwykle szybko, oczywiście zależy to też od szybkości działań kasjera, ale sczytanie kodu nie trwa nawet sekundy.

Tak, to właśnie system kodów kreskowych tak bardzo ułatwia nam codzienne zakupy, a sklepom i logistykom - sprawne zarządzanie sprzedażą i magazynowaniem. Charakterystyczne układy kresek i cyferek widnieją na niemal każdym artykule w sklepie, ale także np. aptece. Zazwyczaj umieszczane są fabrycznie przez producenta, ale niektóre towary są opatrywane kodami na miejscu, czyli w sklepie lub jego magazynie. A czasem to my bierzemy udział w tym procesie, ważąc owoce, warzywa, bakalie czy cukierki na specjalnej sklepowej wadze, która następnie „wypluwa” naklejkę z nazwą produktu, ceną oraz właśnie kodem.

Takie naklejki, a jeszcze częściej etykietki z kodami kreskowymi spotykamy także na sklepowych półkach, gdzie informują nas przede wszystkim o cenie produktu. Natomiast te na stoiskach ze sprzedażą wędlin zawierają także informacje o składzie danego wyrobu.

Oczywiście te informacje z kodami nie biorą się znikąd – muszą zostać wygenerowane przez obsługę sklepu. Dlatego na wyposażeniu każdej placówki handlowej powinna znaleźć się drukarka kodów kreskowych, do której trzeba także zakupić nośniki, czyli etykiety. Wyróżniamy etykiety termotransferowe i termiczne. Te drugie są znacznie tańsze, ale druk utrzymuje się na nich krótko i nie jest odporny na działanie słońca czy innych czynników atmosferycznych. Jeżeli druk ma być trwały, należy zastosować etykiety termotransferowe.

Co zatem zawdzięczamy kodom kreskowym? Przede wszystkim możliwość szybkiego zrobienia zakupów. Niektórzy jeszcze pamiętają, ile trwało ręczne wprowadzanie towarów do kasy. Oprócz tego kody wykorzystuje się jeszcze na przykład do znakowania książek w bibliotece oraz próbek w laboratoriach diagnostycznych, co znacznie ułatwia pracę i wyraźnie zmniejsza ryzyko pomyłki.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena