Czytnik kodów kreskowych, zwanych także skanerem kodów kreskowych pozwala na szybki i dokładny odczyt danych, dostępnych na towarach z kodem kreskowym. Służy do automatyzacji wprowadzania danych do systemu komputerowego oraz do sprzedaży bezpośredniej. Gdzie najczęściej można spotkać zastosowanie czytnika kodów kreskowych?

Data dodania: 2015-04-14

Wyświetleń: 1526

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

3 zastosowania czytnika kodów kreskowych

1. Zastosowanie czytnika kodów kreskowych w sklepach


Czytniki kodów kreskowych najczęściej możemy spotkać w sklepach. Bez względu na to czy jest to osiedlowy sklep spożywczy, sklep wielobranżowy, budowlany, odzieżowy, czy drogeria – wszędzie tam korzysta się z czytników. Bowiem czytnik kodów kreskowych jest niezbędny do skanowania produktów w każdym sklepie. Jak to działa? Po zeskanowaniu kodu kreskowego, kasa fiskalna zapisuje przedmiot/produkt na paragonie i przechodzi do następnej pozycji. Kasy fiskalne wraz z kodami kreskowymi tworzą POS (Point of Selling, czyli punkt sprzedaży). Skanując kod towaru, kasa fiskalna odnajduje informacje o przedmiocie w bazie danych, nabija go na kasie, drukuje na paragonie i kontynuuje pracę aż do zakończenia skanowania produktów.


2. Czytnik kodów kreskowych w bibliotece


Coraz częściej z czytnikami kodów kreskowych możemy spotkać się w bibliotekach szkolnych lub publicznych. Biblioteki wprowadzają karty RFID, dzięki którym wypożyczanie książek staje się szybsze i łatwiejsze. W praktyce wygląda to tak, że na książki naklejane są kody kreskowe. Po zeskanowaniu karty bibliotecznej, w komputerze pojawią się dane o czytelniku. Po zeskanowaniu kodów z książek, automatycznie książki przypisywane są do danego użytkownika, którego karta wcześniej została zeskanowana. Autoryzowanie przez kody kreskowe uniemożliwia również podszywanie się pod innych, bowiem coraz częściej oprogramowanie komputerowe daje możliwość zapisywanie w systemie zdjęć czytelników.


3. Zastosowanie w logistyce


Częstym zastosowaniem jest także logistyka (w tym przede wszystkim magazyny). Czytnik kodów kreskowych może być wykorzystywany w logistyce zewnętrznej przedsiębiorstw, np. do przyjmowania towarów od dostawców, wydawanie towarów z magazynu oraz w logistyce wewnętrznej, np. do przyjmowania towarów do magazynu, kompletacja dostawy, przesunięcia towarów czy inwentaryzacji.


W magazynach najczęściej wykorzystuje się przenośne terminale, które są wyposażone w czytniki kodów kreskowych, dzięki czemu możemy uwolnić się od komputera. Dane mogą być wprowadzane podczas załadunku towaru, w każdym miejscu w magazynie w czasie kompletowania wysyłki lub w dowolnym miejscu podczas inwentaryzacji. Dane są przesyłane do komputera zaraz po przeprowadzeniu danej operacji, a systemy korzystające z komunikacji radiowej zapewniają natychmiastową, dwustronną wymianę danych między terminalami przenośnymi, a pozostałą częścią systemu informatycznego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena