Kody kreskowe, wprowadzone do powszechnego użytku, zostały już w roku 1948, kiedy to przytłoczeni ogromną ilością towaru właściciele sklepów, w celu usprawnieniu organizacji, utworzyli prosty, lecz funkcjonalny system numeracji.

Data dodania: 2014-03-06

Wyświetleń: 1624

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kody kreskowe - ułatwienie dla handlu

Dziś, system ten uległ już rzecz jasna ulepszeniu, zyskując formę cyfrową, lecz rola kodu kreskowego, pozostaje niezmieniona już od czasu, kiedy został on utworzony. Kod ten, zawiera informacje o produkcie, na którym został on umieszczony, przy czym, informacje te, stają się możliwe do odczytania, gdy użyty zostanie specjalnie zaprojektowany w tym celu czytnik w formie elektronicznej. Za sprawą jednolitego i czytelnego, a także funkcjonalnego w swojej prostocie systemu kodowania, możliwa jest logistyka. Kody kreskowe, pozwalają na szybkie i sprawne odczytanie podstawowych informacji na temat danego produktu, podczas gdy samą zasadę działania opisać można jako odczytanie kodu przez laser. Zaledwie przesunięcie lasera przez zapis kodu, wystarcza, by na czytniku pojawiły się informacje, które przydatne okazują się przy kasie dla kasjera, kiedy klient znajduje się już przy kasie sklepowej.

Taktyka kodowania
Znaczenie liczbowego kodu, otwierają trzy cyfry, które pozwalają przypisać dany produkt do określonego kraju pochodzenia. Każdy kraj, posiada inny zestaw cyfr, przy czym Polska posiada kod 590. Kolejne cyfry, oznaczają z kolei firmę, przez którą dany produkt został wyprodukowany, podczas gdy, dalsze cyfry wyjawić są w stanie dodatkowe dane na temat określonego produktu. Ostatnia cyfra, ma zawsze charakter kontrolny i to właśnie ona, wykazać będzie mogła, czy kasjer popełnił błąd wbijając kod. Całościowy kod kreskowy, obecnie podawany jest w systemie znanym jako EAN, co w praktyce oznacza, iż składa się on zawsze z od 8 do 13 cyfr. Ciekawostką są nowe funkcje, jakie pełnić mogą także kody, spośród których niezwykle obiecującą jest odrzucanie przy kasie towaru, którego data ważności jest już nieaktualna.

Tajemnica kodu
Na całym globie, funkcjonuje ten sam system kodowania produktów. Jest on znany pod nazwą EAN 128 i podlega międzynarodowemu systemowi GS1. Warto nadmienić jednak, że nie zawsze można było zaobserwować taką zgodność i jednolitość kodowania; dawniej, wprowadzono jedynie ogólny Standardowy Kod Produktu, który nie zdołał uchronić kodów kreskowych przed rozłamem na kody standardu amerykańskiego i standardu europejskiego, które pozostawały długo regułą. Ostatecznie, zostały one ujednolicone, dając początek obowiązującemu współcześnie kodowi EAN, który uznawany jest za najbardziej korzystne dostępne rozwiązanie w kwestii identyfikacji towarów, poprzez odczytywanie danych na ich temat.

Mimo, że całościowy kod kreskowy, odczytany jest przez laser, istnieje możliwość także i samodzielnego odkodowania zapisu informacji. Dokonać tego, może także i sam konsument, a jedyne, czego w tym celu potrzebuje to podstawowa wiedza na temat kodowania. Po pierwsze, uwagę warto zwrócić na kraj pochodzenia, który w przypadku Polski zaczyna się od 590, podczas gdy cyfry, jakie zostały przypisane Niemcom, to przedział od 400 do 440. Jeżeli konsumenta interesują produkty ze Stanów Zjednoczonych, powinien szukać kodu zaczynającego się od cyfr mieszczących się w przedziale liczbowym od 690 do 691. Tymczasem, pojawienie się w dalszej części kodu cyfr od 20 do 29, jest czytelnym sygnałem, że towar, który zyskał takie oznaczenie sprzedaje się na wagę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena