Prowadzenie warsztatu samochodowego wydaje się być dobrym pomysłem na własną firmę, zwłaszcza, jeśli ma się na widoku bazę pierwszych klientów. Jak w przypadku każdej działalności, aby otworzyć warsztat trzeba spełnić pewne wymogi formalne (związane z założeniem firmy i warunkami lokalowymi) oraz zainwestować w wyposażenie.

Data dodania: 2016-05-13

Wyświetleń: 707

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Otwarcie warsztatu samochodowego – jak się do tego zabrać?

Wprowadzenie wpisu do CEIDG jest zasadzie proste, ale w przypadku warsztatu pojawiają się pewne dodatkowe wymogi. Po pierwsze dotyczą one budynku, w którym będzie się mieścił warsztat i działki, na której jest posadowiony. Należy pamiętać, że konieczne jest dysponowanie kilkoma miejscami postojowymi. Trzeba sprawdzić, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza możliwość prowadzenia takiej działalności akurat w tym miejscu. Być może okaże się konieczne dostosowanie budynku na potrzeby warsztatu (dotyczy to zwykle instalacji) oraz uzyskanie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania lokalu. Należy również przedstawić dokument uprawniający do korzystania z nieruchomości (akt własności lub umowa najmu).

Aby móc świadczyć usługi związane z naprawą samochodów nie trzeba posiadać żadnego zezwolenia czy koncesji. Jest to jednak działalność, która potencjalnie może negatywnie oddziaływać na środowisko, więc wymagane jest spełnianie wszystkich wymogów związanych z ochroną środowiska. Trzeba przedstawić jak planowana jest gospodarka wodno-ściekowa oraz gospodarowanie odpadami. Być może potrzebne będzie uzyskanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów i/lub pozwolenia wodnoprawnego.

Po przebrnięciu przez procedury prawne czas pomyśleć o urządzeniu warsztatu. Wysokość nakładów finansowych związanych z wyposażeniem jest bardzo różna i zależy od zakresu świadczonych usług, ale 30 tys zł można przyjąć za pewne minimum. Na pewno najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w profesjonalny sprzęt dedykowany warsztatom. Najwygodniej jest kupić wszystko w jednym miesjcu, daje to także możliwość negocjowania rabatu. Korzystanie z domowych narzędzi nie będzie dobrym pomysłem. Doliczyć trzeba także koszt olejów i innych płynów eksploatacyjnych.

Trzeba również pamiętać, że konieczne jest przeznaczenie pewnych środków na bieżące funkcjonowanie warsztatu, a więc wynajem lokalu, rachunki za media, koszt zatrudnienia pracownika, a także zakup części. Na początku trzeba będzie także kupić kasę fiskalną. warto także pomyśleć o nawiązaniu współpracy z księgową lub biurem rachunkowym.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena