Prezentacja to idealne uzupełnienie wystąpienia, ale należy pamiętać, że prezentacja może je doszczętnie zniszczyć. Tak, to prawda - nieumiejętne wykorzystanie PowerPoint może nam zrujnować referat i zirytować naszą publiczność. 

Data dodania: 2016-07-08

Wyświetleń: 1396

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak nie robić prezentacji

Za dużo tekstu na slajdzie
Czasem umieszczamy całą treść wystąpienia na slajdach - to jeden z największych błędów jakie możemy popełnić. Osoby siedzące daleko od ekranu na pewno będą zawiedzione - ze znacznej odległości trudno będzie im cokolwiek dostrzec. Poza kwestią czytelności slajdu istnieje jeszcze kwestia przydatności. Po co robić slajd, na którym będzie wszystko o czym mówimy, skoro prezentacja ma być dopełnieniem naszego wystąpienia. Najlepiej postępować z zasadą 5 linii tekstu na slajd i umieszczać tylko najważniejsze zagadnienia.

Błędy
Prezentacja z błędami równa się zła prezentacja. Błędy językowe, ortograficzne i interpunkcyjne przeszkadzają w prawidłowym odbiorze prezentacji i świadczą nie najlepiej o jej autorze. Jeśli chcesz, aby Twoja prezentacja wyglądała profesjonalnie musisz zadbać o każdy szczegół, w tym o prawidłową pisownię.

Za dużo animacji na jednym slajdzie
Masz do dyspozycji jeden slajd - to dużo i mało zarazem. Nie umieszczaj na nim zbyt dużo animacji i efektów. Będzie to irytowało odbiorców, rozpraszało i nie będą mogli sie skupić na tym co najważniejsze, czyli na Twoim wystąpieniu.

Intensywne kolory
Choć intensywne kolory przyciągają uwagę, nie są wskazane jako kolory tła prezentacji. Jaskrawo pomarańczowy lub żółty będzie rozpraszał publiczność i powodował negatywny odbiór prezentacji. Warto zatroszczyć się, aby tło było jak najbardziej dopasowane do tematu prezentacji, ale też do gustu odbiorców.

Uwaga na detale
Nie należy umieszczać zbyt dużo danych w jednym miejscu, ponieważ wykresy stają się wtedy nieczytelne. Lepszym rozwiązaniem jest zrobienie kilku wykresów niż jednego nieczytelnego.

Czcionka ma znaczenie
Źle dopasowana czcionka jest w stanie zniszczyć prezentacje i wypaczyć jej przekaz. Zbyt mała czcionka jest słabo widoczna, zbyt duża może się wydać zbyt krzykliwa. Nie tylko rozmiar, ale i krój czcionki jest ważny. Tekst prezentacji napisany Comic Sans nie będzie kojarzył się z profesjonalizmem, nie będzie również traktowany poważnie.

Powyższe błędy nie występują często, ale gdy już wystąpią przyczyniają się do złej interpretacji naszej prezentacji, a co za tym idzie nas samych. Należy pamiętać, że jeśli chcemy być postrzegani jako profesjonaliści musimy zadbać o najdrobniejsze szczegóły.

Autor: M.P

Licencja: Creative Commons
0 Ocena