Prawie każdy jest posiadaczem jakiejś biżuterii. Co zrobić, gdy wraz z upływem czasu wygląda ona coraz gorzej? Otóż w zależności od materiału, z jakiego jest wykonana nasza biżuteria istnieją proste domowe metody jej czyszczenia.

Data dodania: 2011-01-14

Wyświetleń: 2921

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

   Każda biżuteria, niezależnie od tego z czego jest wykonana wraz z upływem czasu zmienia swój kolor. W przypadku srebra wynika to z wchodzenia srebra w reakcję z obecnym niestety w otaczającym nas powietrzu dwótlenkiem siarki. W przypadku złota reakcja z innymi pierwiastkami nie wchodzi w grę (chyba, że w kontakcie z miedzią lub mosiądzem, wtedy zabarwia się na zielonkawy kolor) - kolor złotej biżuterii zmienia się pod wpływem zarysowań oraz zwykłych zanieczyszczeń.

   Metod na renowację srebrnej biżuterii jest o dziwo naprawdę sporo! Jedną ze stosowanych amatorsko metod jest tzw. kartoflanka :). Zanieczyszczoną biżuterię należy zanużyć na kilka godzin w wodzie z gotowanych ziemniaków. Srebro można także wyczyścić lenim roztworem wody, mydła i łyżeczki amoniaku (zamiast amoniaku można też użyć mieszaniny octu i sody - tylko uważaj mieszając te dwa składniki, bo następuje gwałtowna reakcja!). Jednak najbardziej precyzyjną domową metodą czyszczenia srebra jest elektroliza. Szklane lub wykonane z tworzywa sztucznego naczynie należy wyścielać folią aluminiową. Następnie nalewamy wrzącej wody, wsypujemy kilka łyżeczek soli kuchennej i mieszamy. Do tak przygotowanego roztworu można już wkładać zabrudzoną biżuterię. Ważne jest, aby była ona najpierw oczyszczona ze zwykłych zabrudzeń. W zależności od stopnia zabrudzenia biżuterii,  należy ją tak pozostawić od minuty do nawet kilku godzin. Po wyciągnięciu jej z roztworu, należy przemyć ją letnią wodą, aby oczyścić biżuterię z roztworu soli. I w ten sposób biżuteria srebrna może wyglądać jak nowa!

   Natomiast renowacji złotej biżuterii dokonujemy poprzez zanurzenie jej w spirytusie, a następnie wypolerowanie irchą. Biżuterię złotą i srebrną można także poprostu czyścić szczoteczką i roztworem wody z mydłem lub pastą do zębów bez mikrogranulek, jednak z conajmniej dwóch względów obie te metody nie są tak dobre jak metoda z folią aluminiową. Po pierwsze pozostawiają mikrozarysowania. A po drugie: chemiczna metoda czyszczenia biżuterii pozwala ją wyczyścić tak dokładnie jak żadna inna.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena