Firmy windykacyjne w celu odzyskania należności podejmują bardzo wiele działań. W niniejszym artykule skupiam sie na działaniach niedozwolonych, które są bezprawne.

Data dodania: 2014-10-18

Wyświetleń: 2376

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Firmy windykacyjne w celu odzyskania należności podejmują bardzo wiele działań. W niniejszym artykule skupiam sie na działaniach niedozwolonych, które są bezprawne.

Firny windykacyjne w celu odzyskania należności podejmują bardzo wiele działań. W niniejszym artykule skupiam się na działaniach niedozwolonych, które są bezprawne, za  które windykatorzy mogą odpowiadać przed prawem, a dłużnik może żądać w sądzie odszkodowania. Należy tu wymienić następujące zachowania:

 Wszelkie przypadki grożenia sądem, policją, komornikiem, aresztem. Firma windykacyjna, nie posiada możliwości, aby wymienione  organy podjęły działania przeciwko dłużnikowi na skutek jej wniosku. Taka próba wywierania nacisku jest całkowicie bezprawna. Kolejną niedozwoloną formą jest wejście do domu dłużnika, jest to tylko możliwe w przypadku, gdy dłużnik wyrazi na to zgodę. Nie może nas zatem windykator nachodzić w domu. Nie tylko próba wtargnięcia  windykatora, ale samo zapowiadanie wizyty windykatorów bez naszej zgody uprawnia nas do powiadomienia Policji , zabezpieczenia naszego mieszkania przed wtargnięciem, z obroną konieczną włącznie. Także  wizyty windykatora w celu oszacowania majątku są bezprawne. Nie mamy obowiązku tłumaczyć się przed windykatorem ze swojego majątku. Takie prawo ma tylko komornik. Firmy  windykacyjne nie mają również prawa do przekazywania informacji o naszym zadłużeniu osobom trzecim. Jest to naruszenie tajemnicy bankowej i może spowodować wszczęcie postępowania karnego. Nadmienię tu , że jakiekolwiek grożenie bezpośrednią egzekucją z naszego mienia jest całkowicie bezprawne, windykator nie ma jakichkolwiek uprawnień do takiego działania. Takie prawo przysługuje tylko komornikowi.

Pragnę zwrócić uwagę, że nękanie stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 lub w przypadku doprowadzenia ofiary do próby samobójczej do lat 10. Mają tu również  zastosowanie następujące przepisy prawa związane z podejrzeniem popełnienia przestępstw wskazanych w art. 191 Kodeksu karnego oraz 193 Kodeksu karnego.

-   art. 190a Kodeksu karnego kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

-   art.. 191 Kodeksu karnego kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca działa w sposób określony powyżej w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności,  podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 

-   art. 193 Kodeksu karnego kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza,  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. 

W przypadkach nękania można złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w najbliższej jednostce Policji lub złożyć pisemne zawiadomienie w Prokuraturze lub Policji.

Dłużnik może też wszcząć postępowanie na drodze cywilnej o naruszenie dóbr osobistych jak prywatność, spokój, nietykalność mieszkania. Najczęstsze przypadki ich naruszenia to: kontaktowanie się z dłużnikiem poza godzinami urzędowania, po kilka razy dziennie a także w dni wolne od pracy,  późno w nocy, lub wcześnie rano; telefonowania  i rozmawiania podniesionym głosem bądź krzykiem, obrażania, wysyłania wiadomości lub pisemnych monitów zawierających groźby karalne, bądź określających konsekwencje nie uregulowania danych zobowiązań znacznie gorzej niż te wynikające z wiążącej umowy, dodatkowo sformułowanych natarczywym językiem, nagabywania znajomych dłużnika, ujawniania im informacji  o zadłużeniu tworząc jego zły wizerunek. Postępowanie cywilne  wiąże się jednak z poniesieniem kosztów sądowych, jego koszty są na ogół wyższe od postępowania  karnego, ale w przypadku wygrania sprawy koszty się zwracają i można uzyskać odszkodowanie.

Wszelkie prawa autorskie do niniejszego artykułu zabronione.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena