Coraz więcej ludzi na własnej skórze poznaje skuteczność tej starej jak świat maksymy: „jak nas widzą, tak nas piszą”. Zainteresowani skutecznym zrzuceniem kilku kilogramów, kobiety szukają pośród wachlarza różnych propozycji.

Data dodania: 2014-04-07

Wyświetleń: 837

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Szczególną popularnością cieszą się coraz to nowe formy aktywności ruchowej. Trening bodyfit, czyli trening fitness skoncentrowany na odpowiednim kształtowaniu sylwetki, cieszy się coraz większą popularnością. Odchudzanie jest tu tylko efektem, ale nie celem samym w sobie. Celem bowiem jest tu bowiem poprawienie kondycji, relaks i poprawianie ukrwienia i sprężystości całego ciała, środkiem zaś – dobra zabawa.

U źródeł treningu bodyfit fitnessu leży niewątpliwie aerobik. Początki tego rodzaju gimnastyki notujemy już w latach 70 XX wieku. Jego wynalazcą był lekarz pracujący dla NASA – dr Kenneth Cooper. Opracował on zestaw ćwiczeń aerobowych, utleniających wszystkie partie mięśniowe. Ćwiczenia takie uznawane te nie tylko pozwalają wyzwalać sporo energii, ale również świetnie spalają zbędną tkankę tłuszczową, a przy tym nie prowadzą do okresów niedotlenienia. W 1968 roku wydał niezwykle ważną książkę pt. „Aerobic”, która stała się ona podwaliną pod przyszły ruch fitness.

Nowy styl aktywności ruchowej dotarł do Hollywood. Jego ambasadorem stała się popularna aktorka Jane Fonda. Aerobik pozwolił jej prędko dojść do świetnej formy po złamaniu nogi. Trening został oparty na systemie stworzonym przez Leniego Cazdena ze szkoły Gildy Marx. Ćwiczenia tak bardzo spodobały się Fondzie, że wkrótce otworzyła własną szkołę aerobiku „Jane Fonda Workout Inc”, a na początku lat 80 wydała już serie kaset instruktażowych. Dość powiedzieć, że pierwsza jej książka „Jane Fonda Workout Book”, wydana w 1982 roku, okazała się hitem nie schodzącym z pierwszego miejsca listy bestsellerów przez długi czas.

Co ciekawe, rok przed książką Jane Fondy, aerobik dotarł do Polski dzięki znanej gimnastyczce i absolwentce AWF-u – Hannie Fidusiewicz. W 1983 roku otworzyła pierwszy klub fitness w Polsce „Pod Skocznią”. Nieco później zaś stworzyła program telewizyjny „Akademia Zdrowia”, w którym promowała zdrowy tryb życia i fitness. Jak sama powiedziała: „Być «fit» to nie jest tylko wysportowanie w sensie fizycznym, jest to dostosowanie do swojej sytuacji życiowej. Każdy z nas ma bowiem inne potrzeby, «fit» to dopasowanie.” To właśnie ta pierwotna idea aerobiku leży u podstaw bodyfit fitnessu, gdzie ważne jest świadome i trwałe modelowanie sylwetki, oparte na harmonijnym wydatkowaniu energii, a nie na forsownym treningu opartym o duże obciążenia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena