Wokół biegania narosło sporo mitów. Są tacy, co twierdzą, że więcej ono niesie z sobą zagrożeń niż realnych korzyści. Takiej tezy jednak nie potwierdzają lekarze. Bieganie to aktywny oraz zdrowy sposób na spędzanie wolnego czasu – i w przeciwieństwie do innych sportów - nie wymaga specjalistycznego sprzętu.

Data dodania: 2014-08-23

Wyświetleń: 1336

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Apetyt na zdrowie

Ruch to zdrowie

Bieganie ma wiele zalet. Regularny wysiłek podczas biegania pobudza nasz organizm i stymuluje szereg partii mięśniowych. Bieganie znacząco poprawia naszą kondycję, wzmacnia system immunologiczny i cały układ oddechowy. Dodatkowo bieganie poprawia samopoczucie, wzmacnia mózg i skutecznie przeciwdziała stanom depresyjnym.
 

Ucieknij chorobom!

Systematyczny jogging znacząco wzmacnia serce i cały układ krwionośny - obniża ciśnienie tętnicze, uelastycznia żyły. Większa wydolność to lepsze ukrwienie organizmu, a co za tym idzie - dłuższa żywotność organizmu. Bieganie odsuwa od nas nie tylko ryzyko zawałów, ale i szereg innych schorzeń – łącznie z niektórymi nowotworami!
 

Wzmocnij nogi!

Wbrew temu co głoszą malkontenci, bieganie wcale nie wpływa negatywnie na układ kostny czy nasze kolana – jest wręcz przeciwnie! Stosując odpowiednie buty oraz właściwą technikę biegu, wzmacniamy nasze mięśnie nóg, a także stymulujemy rozrost chrząstki kolanowej. Jednocześnie, regularnie biegając, spalamy zbędny tłuszcz, którego nadmiar odłożony w organizmie obciąża stawy. A przecież nie ma chyba nic piękniejszego niż zdrowa i wymodelowana sylwetka!

Koniec z lenistwem!

Pierwsze spotkania niemal z każdym sportem opartym o wysiłek fizyczny są trudne. Lenistwo oraz wygodnictwo, do których skłonności ma chyba każdy z nas, sprawiają, że podjęcie regularnego treningu to często prawdziwa droga przez mękę. Ale nie powinniśmy się przejmować początkowymi trudnościami. Już po kilku treningach i nauczeniu się podstaw tej dyscypliny, przekonamy się na własnej skórze, jakie pokłady optymizmu, energii i radości z życia potrafi wykrzesać ten banalny na pierwszy rzut oka sport. Świetnym pomysłem, na przełamanie się jest dołączenie do grupy innych biegaczy i odbywanie wspólnych z nimi treningów. Przy okazji jest to wspaniała okazja na poznanie nowych, pełnych pasji ludzi o wyostrzonym apetycie na zdrowie. Bieganie dobrze jest też połączyć z ćwiczeniami wzmacniającymi czy rozciągającymi, a także zdrową dietą i trybem życia.

Co należy wiedzieć?

Przed rozpoczęciem swojej przygody z joggingiem, należy pamiętać o tym, by nie szarżować z treningiem. Najlepiej kilka poświęcić na intensywne spacery, a potem wprowadzać coraz dłuższe partie biegu, by stopniowo przyzwyczajać organizm do wysiłku. W bieganiu niezwykle istotna jest regularność treningów oraz cierpliwość - przynajmniej do czasu, gdy bieganie nie wejdzie nam w krew, wówczas każdy pokonany kilometr będzie wyzwalał w nas pozytywną energię i typową dla biegania euforię.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena