Ile posiłków dziennie powinieneś jeść?
Zacząć wypada od tego, że w związku ze zmianami jakie zaszły w samym procesie przetwarzania jedzenia do lamusa odchodzą „trzy posiłki dziennie”. Śniadanie, obiad i kolacja sprawdzą się tylko i wyłącznie w przypadku osób, które mają albo bardzo dobra przemianę materii i brak tendencji do tycia albo spożywają jedynie naturalne, czyste produkty, a posiłki są zbilansowane pod względem mikro i makro składników,.
Wszyscy inni powinni zastanowić się nad kwestią jedzenia 6 posiłków dziennie. Ma to ten plus, iż spożywanie częste, ale w małych porcjach, pożywienia przyspiesza metabolizm, a co za tym idzie, jeśli jest połączone z choć minimalną aktywnością ruchową, zapobiega odkładaniu tkanki tłuszczowej.
Kolejnym aspektem jest oczywiście kwestia jakości spożywanych posiłków i zawartości pod względem makro i mikro składników. Kalorie powinny być wyliczone oddzielnie dla każdej osoby z uwzględnieniem jej wagi, wieku, płci, a także stopnia aktywności w ciągu dnia.
Najmniej rozsądne co można zrobić to z pewnością głodzenie się lub przechodzenie na diety „tysiąca kalorii”, które tylko spowolnią metabolizm i spowodują ciągłe odczucie głodu. Nawet, jeśli uda się schudnąć, efekt „jojo” będzie murowany.
Zapobiec temu może odpowiednia, czyli zbilansowana dieta, składająca się z ciekawie przyrządzonych u smacznych posiłków o odpowiedniej zawartości białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczów (głównie nienasyconych). Nie dość, iż zachowasz dzięki temu szczupłą sylwetkę, to jeszcze będziesz w stanie czuć się dobrze i być pełnym energii.
Podsumowując – naprawdę warto przejść na odżywianie w postaci sześciu posiłków. Nie wolno tłumaczyć się tym, iż nie mamy czasu na przygotowywanie ich czy też problemy z transportem. Wystarczą trzy pudełka do przechowywania żywności (po kilka złotych każde) i problem ten przejdzie do historii. W zamian za to cieszyć się będzie można zdrowiem i ładną sylwetką, a to jest przecież warte odrobiny wysiłku.