O zdrowym odżywianiu krąży wiele mitów i legend, które raczej nie mają większego pokrycia w rzeczywistości. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, ten tekst jest dla Ciebie.

Data dodania: 2015-04-30

Wyświetleń: 1374

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zdrowe odżywianie – co to tak naprawdę znaczy?

Zacząć wypada od tego, iż posiłki powinny być przygotowywane w odpowiedni sposób. Oznacza to oczywiście używanie naczyń czy tez garnków do gotowania na parze, obróbkę termiczną związaną z wodą bądź w ostateczności, stosowanie oliwy z oliwek bądź oleju ryżowego. Ten ostatni jest mało znany w Polsce, a posiada jedną, bardzo interesująca właściwość – wysoką temperaturę dymienia. Oznacza to, iż można uzyskać na nim dużo wyższa temperaturę bez palenia pieczonych składników.

Kolejną kwestią jest odpowiednie rozplanowanie liczby i czasu posiłków. Śniadanie może być dość obfite, jednak bez przesady, ciekawym rozwiązaniem jest słodka owsianka lub omlet. Drugie śniadanie już lżejsze, dobrze jeśli z warzywami. Kolejne posiłki, im bliżej nocy, tym mniej kaloryczne i przede wszystkim pozbawione pustych węglowodanów.

Następna sprawa to oczywiście zbilansowanie liczby węglowodanów, tłuszczy i białek w posiłkach. Istnieje bowiem możliwość, iż pomimo, że posiłki będą prawidłowo rozpisane pod względem kalorii, nie będą posiadały właściwych proporcji wyżej wymienionych elementów. Jej zachwianie spowoduje spadek ogólnej kondycji, a także niezbyt dobrze wyglądającą sylwetkę.

Kolejna kwestia to wielkość porcji. Warto tak spożywać posiłki, aby nie syciły one do końca. Co to oznacza? Przede wszystkim nienajadanie się do syta ani przejadanie. Jeśli mózg wysyła sygnał, iż starczy już jedzenia, nie należy kontynuować tylko przestać jeść, nieważne jak pyszne jest dane danie.

Podsumowując – spożywanie posiłków o odpowiednich porach, odpowiednich porcjach i z dobranymi makro i mikro składnikami pozwoli na zachowanie zdrowej sylwetki, a przede wszystkim dobrego samopoczucia i zdrowia. A to jak wiadomo jest najważniejsze i każdy z nas ma tylko jedno, dlatego tez powinien dbać o siebie i przede wszystkim spożywać świadomie różne posiłki. Pozwoli Ci to być zdrowym i szczęśliwym człowiekiem, wolnym od problemów z własnym ciałem.

Weź pod uwagę, iż jesli tak będzie zmieni sie na plus jakośc Twojego życia - będziesz człowiekiem uśmiechniętym, pełnym radości i energii, a co za tym idzie bardziej pozytywnie nastawionym do świata.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena