Jednym z najbardziej palących problemów w domu zamieszkanym przez dzieci jest kwestia nakłonienia ich do sprzątania.

Data dodania: 2015-04-29

Wyświetleń: 1876

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak nakłonić dzieci do sprzatania?

Ma ona kluczowe znaczenie ze względu na to, iż jeśli nie uczy i się tego kiedy dziecko jest małe, kłopoty z nastolatkiem będą pewne. Od czego więc zacząć?

Dobrym pomysłem jest aby małe dziecko już od najmłodszych lat asystowało rodzicom w pracach domowych. Nie stanie się nic złego jeśli maluch pomoże mamie pościerać kurze bądź tacie wynieść śmieci czy też poodkurzać. Należy oczywiście dostosować aktywność do wieku dziecka i nie obarczać go obowiązkami ponad jego siły bo skutkować to będzie ogólnym zniechęceniem do prac domowych.

Nastolatek i sprzątanie to temat zawsze drażliwy. Przede wszystkim młody człowiek musi być nauczony sprzątania po samym sobie. Takie sprawy jak mycie naczyń, uprzątnięcie po posiłku stołu, a przede wszystkim utrzymanie czystości we własnym pokoju powinny być czymś naturalnym.

Nastolatkowi warto również powierzyć samodzielne sprzątanie w zakresie odkurzania, mycia szyb bądź pielęgnacji ogrody. Wyrobi to w nim nawyk porządku i systematyczności oraz poszanowania dla własnej pracy. Co więcej dzięki temu będzie on zaznajomiony ze schematem, bardzo w życiu przydatnym, iż aby coś mieć trzeba na to zapracować.

Praca przy porządkach domowych ma jeszcze ten plus, iż może odciążyć rodziców, którzy z pewnością chcieliby odpocząć w weekend, po tygodniu ciężkiej pracy. Dziecko musi rozumieć, iż należy im pomóc, skoro oni zarabiają pieniądze na jego utrzymanie. Może się wydawać, iż takie rozumowanie jest okrutne albo prostackie – nic bardziej mylnego – mając na uwadze przyszłe, dorosłe, życie młodego człowieka, dobrze, żeby wiedział jak funkcjonuje świat.

Należy więc dzieci od najmłodszych lat przyzwyczajać do prac domowych, ponieważ bez względu na to kim zostaną w przyszłości nie ma najmniejszego sensu aby nie znały wartości pracy i nie poznały schematu – zrobiłem coś – uzyskałem jakiś efekt.

Jeśli dziecko nauczy się sprzatać od lat najmłodszych posiądzie bardzo ważną umiejętnośc doceniania pracy swojej i innych, a także zrozumie, co juz wspomniano, iż bez pracy nie ma mowy o nagrodzie.

Młodego człowieka do sprzatania może równiez przekonac sytuacja gdy we własnym bałaganie zgubi coś bardzo dla siebie wartościowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena