Znam trenerów bez uprawnień, którzy swoją wiedzą przewyższają trenerów z uprawnieniami. Znam też takich, którzy nigdy nie powinni być trenerami.
Do czego zmierzam...
Nieczęsto się to w naszym kraju zdarza, ale tym razem to Ustawodawca może mieć tutaj absolutną rację, twierdząc, że to rynek czyli jakość usługi, a nie papier ma weryfikować umiejętności trenerskie poszczególnych trenerów, czyli to, czy się ktoś do tej pracy nadaje, czy też nie. Decyzja o wyborze trenera personalnego powinna być starannie przemyślana. Współpraca z trenerem może trwać wiele miesięcy, dlatego wybierając go nie spiesz się z wyborem. Tylko wybierz tego, który wiesz, że pomoże Ci w realizacji celu!
Jeżeli masz wątpliwości umów się z trenerem na pierwszy trening. Większość trenerów oferuje go za darmo, bądź za pół ceny. Jeżeli ktoś jest pewny swoich kompetencji bez problemu zgodzi się na pokazanie swoich umiejętności za darmo.
Każdy trener powinien zacząć od
Przede wszystkim przeprowadzi rzetelny wywiad, podczas którego wypyta Cię o wszystkie rzeczy, które będą miały wpływ na to czy osiągniesz zamierzony efekt. Z drugiej strony pozna również możliwe ograniczenia i dysfunkcje, które mogą Cię wyeliminować z podjęcia współpracy. W przypadku chęci podjęcia przez Ciebie dłuższej lub stałej współpracy trener personalny będzie wymagał od Ciebie byś zrobił pomiary własnego ciała, by śledzić twój progres.
Nie ma nic gorszego, gdy trener personalny zaczyna trening od dużego wysiłku. Podopieczny myśli, że skoro dostał wycisk to trening był dobry. Nic bardziej mylnego! Możesz zrobić sobie tylko krzywdę, jeżeli w pierwszej kolejności nie zbadamy danej osoby i nie poznamy jej ograniczeń. Należy zobaczyć jaka wykonuje podstawowe wzorce ruchowe i jak wyglądała wcześniej jej sprawność fizyczna, by organizm nie doznał szoku. Tylko odpowiedni plan działania krok po kroku da korzyści długofalowe.
Fundamentalna kwestią jest zachowanie trenera podczas pracy z Tobą. Trener powinien poprawiać Cię podczas wykonywania ćwiczeń i pokazywać Ci prawidłową technikę ćwiczeń. Jeśli wcześniej nie ćwiczyłeś to na 90% wykonasz większość ćwiczeń źle. Trener na pierwszych treningach powinien skupić się głównie na poprawie techniki, a nie zwiększaniu obciążeń.
Jaki jest koszt trenera personalnego?
Koszt treningu personalnego to sprawa indywidualna. Od czego zależy?
- doświadczenia
- sukcesów swoich podopiecznych
- czas trwania współpracy
- popularności
- lokalizacja klubu i renoma
Można przyjąć średnio 50-100 zł - to cena za godzinę treningu w mniejszych miejscowościach. 100-300 zł - tyle może kosztować godzina treningu u znanego trenera w większym mieście.
Gdzie szukać trenera personalnego?
Rekomendacja - Pierwszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady wśród swoich znajomych, którzy już korzystali z usług trenera personalnego. Spytaj o wszystkie niezbędne rzeczy, które potrzebujesz. Jak wiadomo każdy trener personalny jest inny, dlatego musisz znaleźć takie cechy w trenerze, które będą Ci odpowiadać i wiesz, że dogadasz się z daną osobą. Jedni wolną trenera personalnego, który wysłucha i zmotywuje. Inna osoba może chcieć współpracować z trenerem bardzo wymagającym. Jeden i drugi rodzaj trenera może mieć swoje plusy.
Siłownia - Jeżeli jesteś przyzwyczajony do swojej siłowni nie zmieniaj ją tylko ze względu na trenera personalnego, który pracuje w innym klubie. Trenerzy Ci powinni mieć odpowiednie kompetencje, jeżeli ich nie mają wówczas dopiero znajdź trenera na innej siłowni.
Wyszukiwarka internetowa - Możesz też szukać trenera personalnego przez wyszukiwarkę wpisując np. „trener personalny rzeszów”. Niestety, prawdopodobnie znajdziesz strony trenerów personalnych, które są najlepiej pozycjonowane w wynikach. Posiadanie dobrze wypromowanej strony internetowej nie oznacza, że jest się dobrym trenerem. Zwłaszcza, jeśli poświęcam więcej czasu na marketing własnej osoby, a nie na rozwój swoich kompetencji trenerskich.
Facebook, Instagram, Snapchat - Portale społecznościowe są przepełnione trenerami personalnymi. Możesz tam znaleźć masę trenerów, którzy wrzucają swoje zdjęcia, filmy, porady, plany treningowe, dietetyczne czy po prostu dawkę motywacji. Przed podjęciem współpracy zweryfikuj osobę czy rzeczywiście jest osobą na którą się wydaje że jest.
Ogłoszenia w Internecie - W Internecie znajdziesz wiele portalów, gdzie ogłaszają się trenerzy personalni. Portale to między innymi: olx czy gumtree. Możesz łatwo przejrzeć ich opisy, zdjęcia i cenę. Plusem takich miejsc jest bardzo dużo ilość ogłoszeń. Niestety, nikt nie kontroluje zamieszczonych tam ogłoszeń, nie znajdziesz tam opinii klientów, ani nawet zweryfikowanych kompetencji trenerów. Trenerzy konkurują tam najczęściej ceną. Można znaleźć usługi nawet w cenie 30 zł/trening. To, z twojej perspektywy, może wydawać się atrakcyjne, jednak jak wiesz cena nie powinna być jedynym czynnikiem, który ma zadecydować o podjęcia współpracy z danym trenerem.
Firmy zatrudniające trenerów - Powstało wiele firm, które zatrudniają przyszłych trenerów personalnych, dzięki temu firma narzuca minimalne wymagania do których powinien stosować się trener personalny. Trenerzy nie są związani z żadną siłownią bądź konkretną lokalizacją, a jedynie z pośrednikiem. Dwie największe firmy oferujące tego typu usługi to FitAdept i AllForBody. Obydwie działają w największych miastach w Polsce.