Powszechnie znanych instrumentów jest stosunkowow niewiele. Przeciętny człowiek jest w stanie wymienić może kilkanaście z nich. Tymczasem instrumentów są setki, a wielu z nich jest tak mało popularnych, że ich dźwięku raczej nie usłyszymy nawet na koncertach muzyki alternatywnej.

Data dodania: 2014-01-22

Wyświetleń: 2411

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oto kilka wybranych niekonwencjonalnych instrumentów:

Litofon. Jest to instrument należący do grupy idiofonów. Dźwięk z litofonów wydobywa się w dosyć niezwykły sposób, bo za pomocą kamiennych sztab o zróżnicowanych kształtach. Kamenne bloki wykonywane były ze stalaktytów, dzięki czemu dźwięki wydobywane w czasie gry były nie do odtworzenia przez żaden inny instrument. Litofony były niegdyś popularnym instrumentem w Wietnamie. Instrumenty zbliżone do litofonów znane były również w Chinach, Japonii oraz Kenii.

Viola da gamba. Ten instrument to połączenie gitary i wiolonczeli. Viola posiada 6 strun oraz układ progów i strojenie wzorowane na gitarowym. To co odróżnia instrumenty to sposób gry – na violi gra się jak na wiolonczeli, a więc smyczkiem. Również brzmienia zbliżone są do tych wiolonczelowych. 

BrickTable. Jest to jeden z nowoczesnych instrumentów, który skontruowany został w ostatnich latach. BrickTable powstał w Kaliforni, w Stanach Zjednoczonych, a jego twórcami są studenci Jordan Hochenbaum i Owen Vallis. BrickTable to powierzchnia, która reaguje na dotyk i wówczas emituje dźwięk. Instrument cieszy przede wszystkich jego autorów ponieważ nie został wprowadzony do masowej produkcji.

Continuum Keyboard. To kolejny futurystyczny instrument. Nieco przypomina tradycyjny keyboard, ale de facto nie posiada klawiszy. Nie zawiera on również innych elementów potrzebnych do mechanicznej emisji dźwięku, typu struny, czy przyciski. Miejsce klawiszy zajął w nim panel dotykowy, na którym morze grać nawet 16 palców, a więc kilka osób. Panel można samodzielnie dzielić na różne sekcje.

Mbira. Jest to instrument z grupy lamellofonów. Mbira pochodzi z Zimbabwe, jest tradycyjnym instrumentem ludu Szona. Mbira emituje ponad 20 różnych dźwięków (dokładna liczba zależy od wersji instrumentu) przy pomocy metalowych języczków, na których gra muzyk. Popularniejsze modele to dza vadzimu, nyamaropa, saungweme i katsanzira. Do grupy lamellofonów zalicza się również karimbę i kalimbę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena