Biografia Nelly Furtado. Jej dzieciństwo. Opis czterech płyt: Whoa Nelly, Folklore, Loose oraz Mi Plan. Współpraca z Timbalandem. Informacje o jej nowej płycie Lifestyle.

Data dodania: 2010-06-25

Wyświetleń: 2718

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nelly Furtado – kanadyjska piosenkarka i kompozytorka.

Jej rodzice wyemigrowali z Portugali i osiedlili się w Kanadzie. Nelly urodziła się 2 grudnia 1978 roku w Victorii w Kanadzie (Kolumbia Brytyjska). Zaczęła śpiewać już, gdy miała cztery latka, występując razem z matką w chórze kościelnym, a jej pierwsze teksty zaczęły powstawać, gdy skończyła siódmy rok życia.

Jak sama mówi to dzięki rodzinie odniosła taki sukces, gdyż nauczyła się ciężko pracować. Spędziła ponad osiem wakacji jako pokojówka, pracując razem z matką oraz z rodzeństwem.

W 1997 po przeprowadzce do Toronto zakłada razem Tallinem Nerwikiem Nelstar – duet tworzący muzykę w stylu trip-hop. Jednakże Nelly nie jest zadowolona. Uważa, że trip-hop nie pozwala wyrazić jej osobowości, ani pokazać jej wszystkich zdolności wokalnych.

Pewnej nocy w czasie występu w konkursie talentów talentów Honey Jam zostaje zauważona przez Gerarda Eatona – wokalistę The Philosopher Kings. Razem z Brian West produkują pierwsze demo. Nagrania podobają się wytwórni i w 1999 roku Nelly Furtado podpisuje kontakt z DreamWorks Rekords.

W 2000 roku wychodzi jej pierwszy album Whoa Nelly. Okazuje się wielkim sukcesem. Stanowi staranny mix brzmień, dźwięków, kultur i gatunków muzycznych – odzwierciedlając historię Nelly, która wychowała się w dzielnicy w której mieszały się kultury Ameryki, Europy i Afryki. Płyta stanowiła świeży powiem wśród utrwalonych, zamkniętych w sobie gatunków jak hip-hop czy metal. Piosenka I'm Like a Bird wygrywa nagrodę grammy.

W 2003 nadchodzi jej nowa płyta – Folklore. Na płycie znajduje się piosenka Força, hymn Mistrzostw Europy w piłce nożnej 2004, które odbyły się w Portugalii. Płyta podoba się krytykom, jednak dla dużej części fanów płyta jest zbyt dziwna, dźwięki są niecodzienne, bardziej awangarda niż pop.

2006 rok to płyta Loose efekt współpracy jednym z najbardziej utalentowanych producentów Timbalandem. Dla Nelly to okazja dla zmiany wizerunku, z niewinnego duszka z piosenki I'm Like a Bird, zmienia się w bardzo seksualną kobietę. Brzmienie płyty to Hip-Hop, R&B. Pokręcone rytmy, niepokojące jingle, popisy wokalne Nelly tworzą niepowtarzalna płytę. Płyta odnosi ogromny sukces. Utwór „Promiscuous” pokazuje się na pierwszym miejscu na liście przebojów w USA.

Trzeci album Nelly to nagrana całkowicie w języku hiszpańskim płyta Mi Plan. Nelly posługuje się czterema językami angielskim, hiszpańskim, portugalskim oraz co najdziwniejsze hindi,. Nelly Furtado już wcześniej nagrywała piosenki w języku hiszpańskim jak np.: No Hay Iguan z płyty Loose. Jednak teraz postanowiła nagrać płytę całkowicie w tym języku. Do współpracy przy płycie zaproszono m.in. Julietę Venegas i La Malę Rodriguez (utwór Bajo Otra Luz), Alexa Cuba (Mi plan) i Alejandro Fernandez (Sueños).

Nelly Furtado planuje teraz nagranie czwartej płyty Lifestyle – tym razem wraca do angielskiego i Timbalanda. Jak sama mówi zamierza dodać elementy funk i będzie współpracować z Ryane Tedder, Tiesto, Lesterem Mendez oraz Salaamen Remi.

Wszyscy oczekujemy z niecierpliwością na nową płytę tej utalentowane Piosenkarki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena