Wybór odpowiedniego instrumentu jest kwestią kluczową, determinującą postępów i powodzenia nauki gry. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli gitar oferowanych przez różnych producentów. Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy wybierając instrument.

Data dodania: 2014-01-22

Wyświetleń: 1114

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zanim zwrócimy uwagę na szczegóły techniczne instrumentu należy pamiętać, że pieniądze nie grają i zakup instrumentu z górnej półki nie koniecznie przysłuży się do rozwoju naszych umiejętności muzycznych. Droższy instrument może wręcz sprawić więcej problemów. Szczególnie osoby początkujące powinny postawić na prostsze gitary, które do nauki w zupełności wystarczą. Wraz z rozwojem umiejętności gry na instrumencie łatwiej będzie nawet samodzielnie wybrać bardziej zaawansowane modele.

Marzeniem wielu młodych muzyków jest gra na gitarze elektrycznej. Zdecydowanie lepiej zacząć od gitary klasycznej lub akustycznej, które są łatwiejsze do nauki. Gitara klasyczna posłuży osobom, które chcą grać muzykę klasyczną, dla miłośników muzyki rozrywkowej zaleca się raczej gitarę akustyczną. Przewagą gitary klasycznej na etapie nauki są nylonowe struny (mniejsze ryzyko występowania bąbli na opuszkach palców) oraz szerszy gryf ułatwiający wyrobienie sobie nawyku odpowiedniego rozstawu placów.

Wybierając gitarę warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy instrument nie ma pęknieć, zarysowań, czy uszkodzeń, które mogą negatywnie wpływać na dźwięk wydobywany przez gitarę. Gryf gitary powinien być prosty, nie powinien wyginać się przy naciąganiu strun.

Duże znaczenie ma również strojenie. Należy zwrócić uwagę czy gitara dobrze stroi zwłaszcza na wysokie progi. Progi powinny być dobrze nabite, bez szpar, a ich brzegi powinny być oszlifowane. Początkujący powinni wybrać gitarę z oznaczonymi progami (inna możliwość to samodzielne ich oznaczenie). Maszynki na zakończeniu gryfu powinny działać precyzyjnie i płynnie, nie powinny mieć luzów ani przeskoków. 

Pudło rezonansowe decyduje o barwie dźwięku. Aby wybrać instrument, którego dźwięk będzie nam najbardziej odpowiadał warto instrument przetestować. Mostek instlowany na pudle gitary powinien być solidnie do niego przytwierdzony, bez szpar czy pęknięć. Najlepsze strony dla początkującego muzyka to modele z przedziału „regular”, o grubości .010” do 0.46”, nie są one ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde.

Warto również poprosic o poradę doświadczonego muzyka lub sprzedawcy w sklepie. Osoby znające się na instrumentach na pewno będą w stanie zasugerować najodpowiedniejszy model.

Licencja: Creative Commons
-1 Ocena