Gitara to jeden z tych instrumentów, które od razu rozpalają wyobraźnię, kojarzone są głównie z pewnymi stylami muzyki, na przykład rockiem. Chociaż zapewniają wyjątkowe wrażenia słuchowe, jeśli „dzierży” je doskonały muzyk, nadają się też jako świetny instrument dla początkujących. Obecnie prostą gitarę można kupić już za niewielkie pieniądze.

Data dodania: 2015-09-04

Wyświetleń: 712

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzaj gitary determinuje całą późniejszą karierę możliwą do osiągnięcia dzięki temu sprzętowi, przy czym oczywiście im większe możliwości użytkownika, tym większa sposobność do naginania klasyfikacji. Wyróżnia się gitary elektryczne, elektryczno-akustyczne, akustyczne, klasyczne oraz basowe. Każdy z rodzajów jakby wymusza granie pewnej muzyki, np. elektryczna gitara jest domeną wszelkich muzyków rockowych i metalowych, klasyczna – pasuje bardziej do wykonywania utworów znanych na całym świecie mistrzów muzyki klasycznej. Niektóre są bardziej wymagające, np. elektryczna nie będzie działała sama z siebie, do uzyskania odpowiedniego efektu wymaga zasilania oraz specjalnego urządzenia – wzmacniacza. Zakup takiej gitary przez osobę początkującą nie jest niczym dziwnym, ale może spowodować wiele niekorzystnych wrażeń słuchowych u bliższego i dalszego otoczenia (z powodu wzmacniacza dźwięk bywa naprawdę donośny). Jest to zdecydowanie najdroższy i najbardziej „szpanerski” model, dlatego też często okazuje się wymarzoną gitarą, ale lepiej i korzystniej uczyć się za pomocą tzw. akustyka.  

Dlaczego? Zdecydowanie to ten model gitary cechuje największa uniwersalność przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i korzystnej ceny. Przy odrobinie umiejętności i wprawy będzie możliwe granie mniej skomplikowanych utworów już na samym początku zabawy z gitarą, a w miarę nabywania doświadczenia spod palców użytkownika zaczną wychodzić coraz bardziej zaawansowane riffy. Największy procent amatorów gry na gitarze zaczyna właśnie od akustyka. Sporą grupę zwolenników wśród początkujących mają też gitary klasyczne, ale przeważnie wielbiciele tych modeli korzystają z nich na lekcjach w szkole muzycznej.

Jak każdy instrument, gitara znacznie zyskuje, jeśli osoba na niej grająca ma już pewne rozeznanie w swoim „fachu”. Oprócz tego ważny jest również jej stan, czyli właściwe zadbanie o czystość, jakość i wyposażenie, jak również dostrojenie instrumentu. Posiadacz gitary nie może zachowywać się jak niektórzy bohaterowie sceny, którzy po skończonym koncercie rzucają nią o ścianę lub roztrzaskują na jakimś elemencie wystroju. W przypadku dowolnego rodzaju gitary ważne jest odpowiednie jej przechowywanie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kondycję strun, warunkujących przecież brzmienie instrumentu. Co jakiś czas gitarę należy stroić. Ważne są też pozornie błahe kwestie, jak pilnowanie optymalnej temperatury otoczenia, wilgotności (zbyt wysoka temperatura i duża wilgotność zdecydowanie nie służą gitarze).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena