Należy pamiętać, że takie oświadczenie trzeba złożyć w okresie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. W przypadku gdy ten termin upłynie, to zgodnie z przepisami prawa spadkowego, spadkobierca dziedziczy spadek wprost, co oznacza że jeśli spadkodawca pozostawił długi, to spadkobierca zobowiązany jest do ich spłaty ze swojego majątku.
Odrzucenie spadku
W przypadku, gdy nie chcemy zajmować się regulowaniem długów po spadkodawcy, spadek trzeba odrzucić. W tym celu należy złożyć oświadczenie w odpowiednim terminie. Jeśli chcemy uchronić zstępnych podczas ustalania nowego kręgu spadkobierców, należy ich poinformować o tym, żeby oni również złożyli oświadczenie w przedmiocie odrzucenia spadku. Jeśli zdarzy się tak, że dziedzic zadłużonego spadku umrze i nie zdąży złożyć przed ustawowym terminem 6 m-cy stosownego oświadczenia, to oświadczenie to może być złożone przez spadkobierców zmarłego dziedzica, w terminie 6 m-cy obowiązującym dla nich. Odrzucenie spadku spadku powoduje, że taki spadkobierca traktowany jest tak, jakby nie dożył otwarcia spadku.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza polega na tym, że spadkobierca spłaca długi, ale jedynie do wysokości aktywów spadku. W tym celu konieczne będzie sporządzenie spisu inwentarza masy spadkowej, określenie, jakie były aktywa spadku. Bardzo ważne jest to, aby nie spłacać jednych wierzycieli korzystniej z pokrzywdzeniem reszty. Jeśli jest prowadzona egzekucja, to już nie mamy wpływu na plan podziału spadku. Jeśli po spłaceniu długów pozostanie nadwyżka, należy wtedy ona do spadkobierców.
Małoletni a dziedziczenie
Należy pamiętać, że osoba małoletnia zawsze dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza, i nie ma ona obowiązku składania w tym celu stosownego oświadczenia. Co jest bardzo ważne, jeśli jeden ze spadkobierców nabywa spadek z dobrodziejstwem inwentarza, pozostali również, nawet jeśli nie składali w tym celu oświadczenia.