Kiedyś pomoc psychologiczną kojarzono głównie z amerykańskimi filmami i pacjentem leżącym na kozetce. Od tego czasu terapia zmieniła swoje oblicze i coraz więcej osób poszukuje tego typu pomocy. Jak mogą znaleźć oni dobrego psychologa?

Data dodania: 2012-12-14

Wyświetleń: 1370

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przyczyny zwrócenia się po pomoc do psychologa mogą być różne. Każdy z nas jest inny, niesie za sobą bagaż różnych doświadczeń. W zależności od problemu – dobierany jest odpowiedni sposób pracy. Może to być zarówno terapia indywidualna, jak i grupowa. Czasami wystarczy jednak umówić się na konsultacje psychologiczne.

Z tego właśnie względu dobrze jest najpierw zapoznać psychologa z naszym problemem. Tylko na tej podstawie będzie on w stanie dobrać odpowiednie narzędzia, które sprawią, że terapia będzie przynosiła oczekiwane efekty.

Baza psycholgów (zwłaszcza w większych miastach) jest przeważnie dość długa. Warto jest zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów, by określić który psycholog będzie w stanie nam naprawdę pomóc. Warto sprawdzać także swoje reakcje podczas pierwszych wizyt i od razu otwarcie o nich mówić. Tylko w taki sposób jesteś w stanie wypracować odpowiedni sposób pracy.

Miej jednak świadomość tego, że nie przychodzisz na terapię po to, by było ci podczas niej przyjemnie. Czasem aby rozwiązać problem trzeba zmierzyć się z nieprzyjemnymi stanami. Może pojawić się także niechęć wobec prowadzącego spotkanie psychologa. Póki będziesz o tym mówił – wszystkie te negatywne emocje można przekuć na późniejszy sukces. Nie sugeruj się zatem chwilową niechęciom wobec terapii i psychologa – jest to najprawdopodobniej przejściowy stan.

Oczywiście – może tak się zdarzyć, że nie trafisz na najwyższej klasy specjalistę i zdecydujesz się zmienić osobę prowadzącą terapię. Musisz jednak zrobić to całkowicie świadomie i być pewnym, że nie jest to ucieczka przed problemami, których zaczął dotykać psycholog. Zanim zatem zmienisz osobę prowadzącą terapię – przedyskutuj swoją decyzję z psychologiem i dowiedz się, jaką on widzi możliwość wyjścia z zaistniałej sytuacji.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena