Historia każdego kamiennego pomnika, czy nagrobka zaczyna się w kamieniołomach, gdzie wydobywane są ze skał magmowych i metamorficznych ogromne bloki. Następnie tnie się je na slaby, czyli płyty o różnej grubości.

Data dodania: 2012-09-16

Wyświetleń: 1800

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W celu uzyskania połysku, slaby są polerowane. Przygotowany w ten sposób materiał służy do dalszej obróbki. Tnie się go na poszczególne elementy pomnika lub nagrobka, frezuje i poleruje. Następnie elementy składa się na cmentarzu, w celu upamiętnienia bliskich.

Obecnie istnieje bardzo duża różnorodność materiałów wykorzystywanych do wykonywania nagrobków. Na naszym rynku przeważają materiały importowane o różnej cenie. Kamienie sprowadzane z Chin są tańsze niż popularne kamienie z Włoch. Z punktu widzenia ich przydatności, różnice są niewielkie lub żadne. W zakładach kamieniarskich można kupić też gotowe produkty funeralne wykonane z kamienia. Nagrobki z Chin są w tym wypadku nawet dziesięciokrotnie tańsze niż pomniki importowane z Włoch.

Kamieniarze są podzieleni jeśli chodzi o ocenę jakości importowanych pomników, zwłaszcza tych z azjatyckim rodowodem. Niektórzy kamieniarze podkreślają, że jakość nagrobka, jego trwałość i odporność na działanie warunków atmosferycznych w większym stopniu zależy od jakości prac murarskich przy robieniu fundamentu pomnika oraz późniejszej pielęgnacji kamienia, niż samego surowca. Tak naprawdę to decyzje i tak zależą od klientów. To oni muszą zdecydować, jak pogodzić walory estetyczne poszczególnych nagrobków z własnymi możliwościami finansowymi. Wybierając najtańsze nagrobki należy starać się o jak najdłuższą gwarancję od kamieniarza. Niektóre zakłady oferują nawet 5 lat gwarancji na swoje usługi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena