W kamieniarstwie na nagrobki używa się trzech surowców. Są to granit, marmur oraz piaskowiec.
Pierwszą różnicą między nimi jest konserwacja. Granit wygrywa tu ze swoimi konkurentami, ponieważ nie trzeba go wcale impregnować ani zabezpieczać przed warunkami atmosferycznymi. Kolejny jest piaskowiec, ponieważ powinno się go zaimpregnować raz na trzy lata. Na ostatnim miejscu plasuje się marmur, który musi być często impregnowany, ponieważ aż 2 razy do roku. Przy konserwacji należy pamiętać, by unikać preparatów natłuszczających, ponieważ to zniszczy kamień. Kamień może być najbardziej narażony na ściekający wosk ze zniczy. Gdy kamień zostanie w taki sposób ubrudzony, należy delikatnie zetrzeć wosk, nie używając ostrych narzędzi, gdy to nie pomoże istnieją odpowiednie preparaty do usuwania wosku z kamienia.
Impregnacja jest potrzebna, ponieważ nagrobki stoją na wolnym powietrzu, przez co narażone są na wszelkiego rodzaju warunki pogodowe. Taki nagrobek z kamienia musi wytrzymać mróz, wahania temperatur, deszcz etc. Granit wygrywa z obojgiem konkurentów, będąc jednocześnie odpornym na wszelkie załamania pogodowe. Reszta konkurentów bez impregnacji nie jest w stanie przetrwać zarówno długo, jak i w ciężkich warunkach.
Kolejną zaletą granitu jest łatwość jego obróbki, łatwo można go też polerować. Granit jest łatwo dostępny, gdyż jest wydobywany w wielu regionach świata. Jest też dość tani w stosunku do swoich konkurentów, co czyni go najpopularniejszym surowcem do tworzenia nagrobków.
Pod względem koloru również możemy sklasyfikować kamienie. Piaskowiec występuje w jednym unikalnym beżowym kolorze, marmur w naturze występuje w dwóch kolorach: jasnoszarym oraz zielonym. Granit natomiast ma pełną gamę kolorów.
Aby nagrobek był okazalszy, możemy również łączyć kolory z różnymi kamieniami. Przykładem może być główna pokrywa w kolorze popielatym, a tablica w kolorze czarnego granitu. Jest wiele możliwości łączenia kamieni, a w tym mogą pomóc fachowi doradcy, którzy pomogą nam dobrać zadowalający nas kolor.