Pokrycie nim ściany, choć ze względu na wagę kamienia nie jest zbyt proste, to jednak daje gwarancję uzyskania rewelacyjnego efektu utrzymującego się trwale przez długie lata. Co więcej, elewacje zewnętrzne z kamienia naturalnego są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, a nawet jeżeli już się takie przytrafią, to renowacja ściany jest wtedy niesamowicie prosta – wystarczy wymienić tylko uszkodzony element i już nie widać różnicy, w przeciwieństwie do ścian pokrytych farbą, gdzie odnowić trzeba już znacznie większą powierzchnię. Co do sposobów pokrywania ścian, to jest ich tyle, ile projektantów. Niektórzy decydują się na zastosowanie elewacji z kamienia na całej powierzchni ścian zewnętrznych domu, co daje efekt luksusu i bogactwa, często kamień stosuje się także tylko do podkreślenia reprezentacyjnego wejścia bądź tarasu. Zdarzają się także domy, gdzie kamieniem obłożona jest tylko fasada budynku.
W zależności od potrzeb oraz fantazji budujących stosować można różne rodzaje kamieni, odmienne ze względu na kształt, odcień, barwę czy fakturę. Do najpopularniejszych, z których tworzy się obecnie elewacje z kamienia naturalnego, należą piaskowce, wapienie, łupki kwarcytowe oraz granit czy marmury. Te pierwsze stosuje się zazwyczaj w formie łupanej oraz niepolerowanej, gdyż wyglądają wtedy o wiele naturalniej, a ponadto są tańsze niż polerowane.
Ponieważ dekoracje ścienne z farb czy tapet odchodzą ostatnio do lamusa, niezwykłą popularnością cieszą się elewacje wewnętrzne wykonane w całości bądź chociaż w części z kamienia naturalnego. W połączeniu z innym elementami naturalnymi, takimi jak drewno czy rośliny ozdobne, dają niepowtarzalne wrażenie harmonii z przyrodą i spokoju. Oczywiście szeroka paleta barw i faktur pozwala także na tworzenie bardziej modernistycznych, nowoczesnych aranżacji, w zestawieniu chociażby ze szkłem czy stalą, możliwe jest także tworzenie niepowtarzalnych wzorów oraz mozaiki. Współcześnie projektanci wnętrz coraz częściej doradzają elewacje wewnętrzne z kamienia naturalnego stosowane na choćby jednej ścianie, gdyż taki element dekoracyjny nadaje pomieszczeniu nietuzinkowy i ekskluzywny wygląd.