Większość z nas nawet połowy z nich nie miała okazji spróbować. Zwłaszcza, że ceny niektórych z nich wcale nie są niskie, a zapach i posmak znacznie ograniczają możliwość różnych zastosowań. Żadna kuchnia nie jest w stanie wchłonąć kilkudziesięciu butelek z olejami, z których będziemy korzystać sporadycznie.
Najpopularniejszy w tej grupie tłuszczów jest olej rzepakowy, który znajduje się w każdym domu. Można na nim smażyć potrawy, a także dodawać go do sałatek. W zasadzie olej rzepakowy nie ma charakterystycznego smaku, jest klarowny i delikatny. Jednocześnie nie reaguje negatywnie na wysokie temperatury, co sprzyja jego stosowaniu do obróbki termicznej potraw. Zawarte w nim kwasy omega wpływają pozytywnie na zdrowie i przedłużają życie naszym komórkom, co powinno być dla nas bardzo ważne w ustalaniu planu swojej diety. Wiele osób uważa olej rzepakowy za jedyny tłuszcz, który jest potrzebny w domu.
W ostatnich latach popularność zdobywa również olej sojowy. Jego charakterystyczny aromat wzbogaca smak potraw i podnosi ich wartość odżywczą. Tak samo jak olej rzepakowy posiada nienasycone kwasy tłuszczowe, które pozytywnie wpływają na nasze krążenie i ogólne funkcjonowanie organizmu. Olej sojowy eliminuje ryzyko powstawania kamieni żółciowych, poprawia koncentrację oraz dodaje witalności. Ponieważ spala się w temperaturze wyższej niż 200 stopni, więc nadaje się do smażenia czy pieczenia potraw. Ze względu na zawartość w nim kwasu linolowego znaczną rolę odgrywa również w przemyśle kosmetycznym.