Obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych jest niezbędna w naszej codziennej diecie. Olejów roślinnych używamy zwykle do smażenia oraz do przygotowywania sałatek. Wybranie odpowiednich olejów tłoczonych na zimno może nam pomóc w profilaktyce oraz walce z wieloma schorzeniami, a także poprawiać ogólną kondycję zdrowotną.

Data dodania: 2018-09-20

Wyświetleń: 813

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym zastąpić w diecie niezdrowe tłuszcze? Oto zdrowe oleje tłoczone na zimno

Oto kilka przedstawicieli olejów roślinnych, na które warto zwrócić uwagę stojąc przy półce sklepowej.

Tłuszcze roślinne zawarte w olejach tłoczonych na zimno mają bardzo szeroki wpływ na ludzkie zdrowie. Między innymi pomagają regulować układ krwionośny, układ odpornościowy, a także potrafią działać antyoksydacyjnie. Z naszych rodzimych surowców tworzy się olej rzepakowy czy olej słonecznikowy, ale także sporą popularnością cieszą się bardziej egzotyczne produkty, np. olej kokosowy czy olej z nasion chia.

Ogółem oleje roślinne tłoczone na zimno powinny być solidnym punktem diety każdego człowieka. Przykładem szalenie zdrowego produktu na naszym rynku jest olej lniany. Niezwykłe właściwości zawdzięcza bogactwu kwasów wielonasyconych, w tym kwasów z grup omega. Olej lniany dedykowany jest osobom, które posiadają skłonności do problemów układu krążenia, gdyż dobrze reguluje poziom cholesterolu i wspomaga pracę serca. Pamiętajmy jednak, że olej lniany powinien być spożywany na zimno – całkowicie nie nadaje się on do smażenia.

Fot. Olej z wiesiołka i czarnuszki - Sklep ekologiczny Ekoflos.pl

Wśród nierafinowanych olejów interesujący jest olej kokosowy. Ma bardzo subtelną konsystencję oraz przyjemny kolor i aromat – jest prawdziwą perełką we współczesnej kuchni. Ze spokojem można nim zastąpić powszechne oleje do smażenia, gdyż jego temperatura dymienia to około 180 stopni. Kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcucha w oleju kokosowym nie są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Co więcej, kwas lauronowy ma bardzo mocne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Olej kokosowy idealnie nadaje się do wypieków i przygotowywania deserów.

Kolejnym ciekawym olejem tłoczonym na zimno jest olej z pestek dyni. Ma on ciemną barwę i smak nieco przypominający orzecha (zbliżony do oleju lnianego). Olej z pestek dyni jest skarbnicą kwasów nienasyconych: kwasu linolowego i oleinowego. Znajdziemy w nim także mikroskładniki, o które trudno w innych produktach spożywczych, przykładem jest selen i cynk. Olej z pestek dyni obfituje w witaminy, takie jak witamina E, A, witaminy z grupy B oraz witamina D. Ciekawy aromat oleju z pestek dyni sprawia, że nadaje się do różnorodnych potraw – do ryżu, sałatek i past w szczególności.

Praktycznie każdy z olejów roślinnych tłoczonych na zimno, bez względu na to czy pochodzi z nasion, owoców, pestek czy orzechów, powinien być dostępny w dużych sieciach marketów spożywczych oraz w jakościowych sklepach osiedlowych. Jeśli jednak poszukiwania pełnowartościowych olejów staną się zbyt trudne, polecamy sięgnąć do oferty internetowej sklepów ze zdrową żywnością.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena