Jak zorganizować pomoc prawną dla każdego, kto ma do niej utrudniony dostęp? Jak zawodowo pomagać innym?

Data dodania: 2007-12-27

Wyświetleń: 3623

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Projekty pomocy prawnej są realizowane przez stowarzyszenia, fundacje czy komercyjne firmy. Ciągle mają one ograniczony zakres - widocznie napotykają na trudności, z którymi nie są w stanie sobie poradzić.

Wydaje się, że skuteczne działanie wymaga zaangażownia kilku podmiotów, które wykorzystają w projekcie swoje naturalne zalety.

Pomocy potrzebują najczęściej osoby mało zaradne. Te zaradniejsze idą po prostu do kancelarii prawnej, bo stać ich na to. Do potrzebujących musi trafić ich znajomy, wolontariusz organizacji pozarządowej - stają się oni podopiecznymi organizacji.

Co robi wolontariusz w ramach PPP?
Wolontariusz pomaga sformułować problem prawny i przesyła go do specjalisty, który z kolei zadaje pytanie na forum prawnym czy kieruje do współpracującej w programie kancelarii prawnej. Po uzyskaniu odpowiedzi jest ona przekazywana "klientowi". Jeśli z odpowiedzi wynika, że klient ma rację, kancelaria podejmuje się prowadzenia jego sprawy - zarabia na zastępstwie prawnym.

Jakie korzyści ma z PPP organizacja pozarządowa
Organizacja uzyskuje dotacje od kancelarii prawnych, które odwdzięczają się za skierowanie spraw podopiecznych. Niektóre sprawy są bardziej zyskowne (np. uzyskanie odszkodowania), inne mniej. Ale zawsze korzyść odnoszą 4 strony: podopieczny, kancelaria, organizacja i wolontariusz.

Jakie korzyści ma wolontariusz?
Wolontariusz oprócz niesienia pomocy w swoim najbliższym środowisku realizuje swoje cele. Każdy może mieć inne, a organizacja pozarządowa udziela mu wsparcia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena