Zasady ogólne - to najpopularniejsza i co istotne dostępna dla wszystkich rodzajów działalności forma opodatkowania. Przedsiębiorca, który wybierze zasady ogólne, zapłaci podatek od zysków, czyli od przychodów pomniejszonych o wydatki. Możliwość pomniejszenia podatku o koszty związane z prowadzoną działalnością to niewątpliwie największa zaleta tej formy opodatkowania. Osoby, które wybiorą zasady ogólne są - oczywiście - zobowiązane do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Szczegółowych informacji na temat tej formy opodatkowania należy szukać w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - forma opodatkowania dostępna tylko dla niektórych rodzajów działalności gospodarczej. Przy tej formie opodatkowania podatek jest uzależniony wyłącznie od przychodu (nie można odliczyć kosztów, jak w przypadku zasad ogólnych). Ryczałtowcy muszą prowadzić ewidencję przychodów. Obowiązuje pięć stawek ryczałtu: 20%, 17%, 8,5%, 5.5% oraz 3%. Poszczególne stawki są - oczywiście - uzależnione od rodzaju działalności gospodarczej. Szczegółowych informacji na temat ryczałtu należy szukać w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Karta podatkowa - najprostsza forma opodatkowania dostępna jednak (podobnie jak ryczałt) dla niektórych rodzajów działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na tę formę opodatkowania, będzie płacił stałą miesięczną kwotę podatku. O wysokości podatku zdecyduje Naczelnik Urzędu Skarbowego, a to, jaką decyzję podejmie, uzależnione będzie od:
Rodzaju działalności gospodarczej
Ilości zatrudnionych pracowników
Wielkości miejscowości, w której prowadzona będzie działalność
Kartowicze nie muszą prowadzić ksiąg podatkowych. Podobnie jednak jak inni podatnicy (przedsiębiorcy),są zobowiązani do prowadzenia ewidencji zatrudnienia, ewidencji Vat lub uproszczonej ewidencji Vat. Szczegółowych informacji na temat karty podatkowej należy szukać w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.