Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, ile czasu ma urzędnik na załatwienie twojej sprawy oraz jakie kroki możesz podjąć, gdy ważna dla ciebie sprawa nie zostanie załatwiona.

Data dodania: 2012-07-24

Wyświetleń: 1621

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Własna działalność gospodarcza równa się konieczności załatwiania spraw urzędowych. Większość osób nie lubi jednak załatwiać tzw. spraw urzędowych. Ludzie, także przedsiębiorcy, często czują się bezradni w kontaktach z urzędnikami. Aby czuć się pewniej, warto znać procedury, których urzędnicy są zobowiązani przestrzegać. 

Przyszli przedsiębiorcy powinni zapoznać się z kodeksem postępowania administracyjnego (według kodeksu postępowania administracyjnego następuje rozpoznanie i rozstrzygnięcie większości spraw administracyjnych). Nie trzeba, oczywiście, znać tego aktu prawnego na pamięć. Dobrze jest jednak wiedzieć o jego istnieniu. Przede wszystkim po to, by być bardziej świadomym swoich praw. Urzędnik bowiem to nie pan i władca, który może działać według swojego uznania. Wszyscy urzędnicy muszą przestrzegać procedury administracyjnej, np. terminów załatwiania spraw. Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego:

Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy niewymagające zbierania dowodów.

W ciągu miesiąca sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego.

W ciągu dwóch miesięcy sprawy szczególnie skomplikowane.

W postępowaniu odwoławczym w ciągu miesiąca od dnia wniesienia odwołania.

Co istotne, na niezałatwienie sprawy w terminie stronie służy zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia. Pracownik administracji publicznej, który z nieuzasadnionych przyczyn nie załatwił sprawy w terminie, podlega odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej albo innej odpowiedzialności przewidzianej w przepisach.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena