Działalność gospodarcza ma przynosić zyski, ale przyszły przedsiębiorca zanim zacznie czerpać profity musi najpierw zainwestować, czyli ponieść pewne koszty. Oczywiście, to jakie poniesiemy koszty zależy od rodzaju działalności gospodarczej. Można wyróżnić tzw. koszty początkowe niezbędne do uruchomienia działalności gospodarczej oraz koszty związane z prowadzeniem firmy. Pewne jest to, że osoby, które zakładają własną działalność gospodarczą, powinny wziąć pod uwagę następujące koszty:
wysokość składek na ubezpieczenia społeczne
koszty z związane z prowadzeniem księgowości (księgowa lub biuro rachunkowe).
koszty najmu lokalu
koszty utrzymania samochodu
koszty uzyskania odpowiednich koncesji, zezwoleń, licencji (mikroprzedsiębiorcy najczęściej potrzebują zezwolenia na sprzedaż detaliczną alkoholu).
koszty zakupu maszyn, urządzeń czy towaru - wszystkiego, co jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej.
różnego rodzaju opłaty (energia elektryczna, woda, internet, telefon)
konto bankowe (bardzo często z różnego rodzaju reklam można się dowiedzieć, że konto jest darmowe. I to jest prawdą, ale warto wiedzieć, że bank może pobierać również opłaty za przelewy, wypłaty z bankomatów a także za kartę).
wynagrodzenia dla pracowników
ubezpieczenie lokalu
koszty związane ze spłatą pożyczki lub kredytu bankowego
podatek dochodowy
wydatki na reklamę (ulotki reklamowe, strona internetowa, reklama w lokalnej rozgłośni radiowej, telewizji lub prasie).
Co oczywiste, zazwyczaj mniejsze koszty muszą ponieść osoby, które prowadzą działalność usługową w porównaniu do osób, które zajmują się produkcją określonych towarów.